Brescia, Archivio di Stato, ASC, Codice Diplomatico Bresciano, busta 4, perg. L
source date: [915 March 4] [Verona]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C)IN NOMINE D(OMI)NI DEI AETERNI. BERENGARIUS REX. NOVERIT OMNIUM FIDELIUM SANCTAE DEI ECCLESIAE NOSTRORUMQUE PRESENTIUM SCILICET AC FUTURORUM INDUSTRIA, Berchtam, religiosissimam monasterii Sanctae Iulię abbatissam dilectamque filiam nostram, suppliciter nostram exorasse clementiam, quatenus quandam viam publicam in circuitu castelli prefati monasterii, quod Sendali dicitur, discurrentem finibus comitatus Brixiensis, in pago et fundo Temolina, eidem monasterio, iure proprietario, ad incidendum concedere dignaremur. Cuius precibus acclinati, eandem viam publicam existentem in circuitu prefati castelli monasterio Beatę Iuliae, iure proprietario, ad incidendum et fossata facienda omnemque monitionem edificandam et quicquid voluerit faciendum concedimus et largimur, et de nostro iure et dominio in eius ius et dominium transfundimus et donamus ad habendum, tenendum, alienandum, commutandum, et quicquid voluerit faciendum, alia tamen via per quam publicus meatus discurrat. Si quis igitur hoc nostrae auctoritatis et concessionis preceptum infringere temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras triginta, medietatem camerae nostrae et medietatem predicte Berchtę abbatissæ, filiae nostrae, suisque successoribus. Quod ut verius credatur et diligentius observetu[r, m]anu propria roborantes de anulo nostro subter iussimus insigniri. SIGNUM DOMNI (MF) BERENGARII SERENISSIMI REGIS. IOH(ANNE)S CANCELLARIUS AD VICEM ARDINGI EPISCOPI ET ARCHICANCELLARII RECOGNOVI ET SUBSCRIPSI. (SR) (SI) Data .IIII. NON(AS) MAR(TII), anno dominicae incarnationis .DCCCCXV., domni vero Berengarii serenissimi regis .XXVIII., indictione .III. Actum Verone. In Christi nomine. F[e]liciter, amen.

Santa Giulia, n. 47 http://www.lombardiabeniculturali.it/cdlm/edizioni/bs/brescia-sgiulia1/carte/sgiulia0915-03-04 DD B I, n. 96, pp. 253-54.