Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Guinigi *, 1088 dicembre 20
source date: [1088 December 20] [Stile dell'incarnazione] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Winizio del fu Gontulino vende a Cederna, moglie di Ildebrando e figlia del fu Gherardo, medietatem di un appezzamento di terra, cum casis et cassinis super se abentem seo orto, posto foras civitatem Pisa ultra fluvio Arni ubi dicitur Ginthica, confinante unum caput in via publica, aliut caput con terra sua e del fratello, latus unum con terra di Pandolfo, consubrini mei, aliut latus con terra (...) ricevendo meritum anulus unum aureum. Chiede al notaio imperiale Ranieri la stesura della cartula. Ista cartula est facta in eo tinore ut si tu qui supra Cederna in vita suprascripti viri tui abitare volueris a Pisa et tu michi vel ad meos eredes ascire feceritis quod infra dies (...) qui nobis ascire feceritis quod ego qui supra Guinitho vel meos eredes tibi dare abeo ad abitandum decem annos expleti continui sine aliqua pesionem reddemdum illa casa et turre mea quas levata abeo in suprascripto loco Guinthica et alie case quas iusta predicta turre levare habemus et ego vel aliut per meum ingenium ian dicta turre neque predicte case usque ad expletum constitutum tollere nec contendere non abemus per nullum ingenium ut dictum est (...) qui supra Guinitho vel meos eredes homnia sicut supra legitur taliter nom fecerimus et nom observaverimus per bonam fidem quod (...) Cederna vel tuos eredes suprascripta meam portionem de suprascripta petia de terra cum casis et cassinis super se abente seo orto insimul (...) casa quod superius exceptavi a proprietario nomine eam abere et detinere seo fruere debeatis et faciatis de eas cum suprascripta cartula quicquit volueritis post trashacto suprascripto constituto absque omni calumnia. Actum Luca. Testimoni sottoscrittori: Gherardo del fu Bretto, Uberto del fu Orso, Guido del fu Guido.

Puglia 1997, pp. 101-102.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/544678