Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, S. Ponziano, 1089 settembre 16
source date: [1089 September 16] [Stile dell'incarnazione] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Lamberto del fu Lamberto e la moglie Iulitta del fu Rodolfo, con il consenso del marito, interrogata dal giudice del sacro palazzo Gherardo, vendono a Leone, abate del monastero di San Ponziano di Lucca, un moggio de omnibus terris et rebus poste in loco et finibus Isula et vocitatur Campo Lumgo et fini fluvio Auseris usque ad locum que dicitur Nave Erivramdi, ricevendo meritum anulo uno de auro da Gherardo del fu Bretto pro persona del suddetto abate. Chiedono al notaio imperiale Ugo la stesura della cartula. Ista cartula est facta in eo tinore ut si per illam portionem quod Cibilia querit ex parte Gottefredi qui fuit vir suus et filius meus qui supra Lamberto et comvitta fuerit ipsa portionem super ecclesia Sancti Pontiani per illum dato qui ego qui supra Lamberto dedid ad suprascripto Gottefredus filius meus et ipse didit ad suprascripta Cibilia quod infra dies triginta qui comvinta fuerit supra predicta ecclesia quod nos qui supra iugales vel nostris eredibus a partem suprascripte ecclesie et monasterii Sancti Pontiani restaurare abemus ipsam portionem aut valentes si taliter non fecerimus sicut supradictum est quod tu qui supra Leo abbas vel tuis supcessoribus a partem suprascripte ecclesie abeatis proprietario nomine apsque calunnia et si comvemtum de suprascripta portionem fecerimus quod securitatem exinde accipere abemus ut firma et inremota stare possit ad partem de suprascripta ecclesia et monasterio Sancti Pontiani in potestatem eiusdem rectores vel eius exemplar dederimus per bonam fidem quod ista cartula cum eius repromissionem sit inanis et vacua quod in se nullum optineant robore nec firmitatem. Actum Luca. Testimoni sottoscrittori: Gherardo iudex sacri palatii propter causan mortis ic scribere non potui, gg. Gherardo e Bruno del fu Bretto, Bonio del fu Beraldo.

Degli Azzi Vitelleschi, 2, n. 52, pp. 17-18.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/552340