Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, I.8
source date: [780 July 28] [Bad Lippspringe (DE)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Carolus gratia Dei rex Francorum et Langobadorum ac patricius Romanorum omnibus fidelibus nostris tam presentibus quamque futuris. Si ea, que erga locis venerabilibus per strumenta anteriorum regum iuste ac rationabiliter largita vel condonata sunt, nostro munimine confirmamus, regiam, inquit, exercimus consuetudinem, atque hoc nobis ad eternam beatitudinem in Dei nomine pertinere confidimus. Unde compertum sit omnium vestrorum magnitudini, qualiter venerabilis vir Anselmus abbas de monasterio noncupante Nonantola , quod est constructum in onore omnium apostolorum et beati Silvestri confessoris, situm in terraturio Motinense, clementiae regni nostri petiit, eo quod Haixtulfus vel ceteri quondam reges ac reliqui Deo timentes homines eorum res ad memoratum sanctum locum condonassent. Idcirco memoratus abbas celsitudini, nostre, ut ecclesias duas in onore Sancti Martini sitas in ipsas fine Motinense una cum earum apendiciis, etiam et waldora, terris, silvis, pratis, pascois, saltora, confinibus, piscariis seu et portatico illo de Cive Nova, que annue collegitur, etiam hoc, quod per bonum hominum largietate ibidem iuste conlatum fuit aut in antea delegatum fuerit, per nostrum preceptum, sicut in eorum anteriora decleratur precepta, que anteriores reges ibidem delegaverunt, confirmare deberemus. Cuis petitioni denegare noluimus, sed ita prestitisse atque in omnibus confirmasse cognuscite. Precipientes enim iubemus, ut, sicut, in anteriorum regum declaratur precepta, omnes res, que ad illo monasterio, ut superius intimata legitur, pertinentur, etiam terris, waldora, silvis, saltora, confinibus atque piscariis seu de portatico illo de Cive Nova, quod annoe collegitur, vel quicquid nos seu, ut diximus, anteriores reges vel ceteri homines ibidem delegavimus, cum omnia, quicquid dici vel nominari potest, in quibuslibet locis hoc quieto ordine teneant atque possedeant, vel quicquid exinde agere pro oportunitate ipsius monastirii voluerint, liberum in omnibus perfruantur arbitrium, quatenus melius eis delectet pro nobis etiam fidelibus nostri Domini misericordia adtentius exorare. Et ut certius credatis, de anulo nostro subter sigellavimus Giltbertus advicem Radoni recognovi et s. Data V Kalendas Augustas anno XII et septimo regni nostri; actum Lippia Gyspringae in Saxonia, in Dei nominine feliciter. Amen semper.

CHLA 29, n. 883.

Manarini 2017.

La seconda chiesa di S. Martino è forse da identificare con S. Marino del Secco, attuale Sammartini (BO).