Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1104 marzo 31
source date: [1103 March 31] [Stile dell'incarnazione pisano] [Salamarzana (Fucecchio; Firenz
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(L) In Christi nomine. Breve pro futuris temporibus securitatis ac firmitatis ad memoriam habendam vel retinendam, qualiter factum est in monte de castello quod vocatur Salamarzana, in presentja hominum, quorum nomina subter legentur. Ugo et Lotherius comiti, germani filii bone memorie Ughicionis magni comitis, per virgam quam tenebant in manibus dederunt et tradiderunt Iohanni presbitero custodi atque rectori ospitali Rosaie, videlicet omne usum et obedientjam et redditum seu placitum et districtum atque glandaticum, quod ipsi comiti (sic) sunt acepturi de sorte et re illa massaricia, posita in loco qui dicitur ad Putheum et in eius finibus, que recta est per Lanbertum et Marcum germanos et Bonitjcum et per filium Teuzonis. Item dederunt et tradiderunt ei tres sol(idos) denariorum Lucensium, quos predicti comiti per singulos annos pro carne sunt acepturj a Bruno et Iohanne filiis quondam Homici de Sancto Vito, et duodecim denarios a filiis Iohannis quondam Begicti, ut a modo in antea sint in potestate suprascripti Iohannis presbiteri suorumque successorum vel rectorum ipsius ospitali habendi et tenendi, sine omni predictorum comitum suorumque heredum contraditjone vel molestatjone, donec ipsi centum sexaginta sol(ido)s Lucensium denariorum bonorum non solverint ad partem predicti ospitali. Si vero solverint, predicte res revertant et deveniant in dominio et potestate predictorum comitum et suorum heredum sine omni controversia. Unde predicti comiti obligaverunt se suosque heredes adversum prenominatum Iohannem presbiterum suosque successores vel rectores ipsius ospitali ut si, ante quam suprascriptos sol(ido)s solvant, res predictas eis abstulerint vel minuaverint aliquo ingenio, et eis quiete et pacifice habere et tenere non concesserint, quod componere debeant predicti comiti et sui heredes eid[e]m Iohanni presbitero vel suis successoribus ad partem ipsius ospitali penam boni argenti libras viginti. Hoc factum est in presentja Bulgarelli filii quondam Carbonis et Martini filii Ragimberti atque Vualfredi de Spichello filii quondam Iohannis Boni et ceterorum hominum. Anno dominice incarnatjonis millesimo centesimo quarto, pridie kalendas aprelis, indictione undecima. (L) Iohannes notarius domni imperatoris ibi fui et hunc brevem scripsi.

Degli Azzi Vitelleschi, 2, n. 153, pag. 53.

Pescaglini Monti 2012.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536778

Il breve è stato scritto in occasione di un prestito che il rettore dell'ospedale di Santo Stefano di Rosaia fece a Ugo e Lotario del gruppo familiare dei conti Cadolingi, fondatori dell'ente. Come garanzia, i conti diedero in pegno diritti e redditi relativi a un'unità di coltivazione (la sorte et re illa massaricia del testo). Spicca la menzione di forme di prelievo signorile, come il glandaticum, così come anche la presenza di rendite isolate. Interessante, in particolare, il riferimento ai tre soldi pro carne pagati ogni anno dai fratelli Bruno e Giovanni.