Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1105 gennaio 17
source date: [1105 January 17] [Stile dell'incarnazione] [Cappiano (Ponte a Cappiano, Fucecch
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(L) In Christi nomine. Breve pro modernis futuris temporibus securita<tis> hac firmita[t]e ad memoriam abendam vel retinendam qualiter [intus burgo] de Capiano, presentja bonorum hominum quorum nomina supter leguntur, Ugo et Lucterius comites filii quondam Ugonis comitis per virgam, quam [in ma]nibus abebant, dederunt et concesserunt in mano videlicet Bonomi prepositi de ecclesia monast(erii) Sancti Georgii ad partem predicti monast(erii) [et Sancti Naz]arii nominative omnem silvam ac terram, que est undique per circuitum ipsius ecclesie suprascripti Sancti Nazarii, sicut cruces sunt [ex uno capite] et ab una cruce ex uno latere fini a Valle de Fatuchaia et usque ad aquam ex al[tero] latere sicut crux esse videtur usque ad rivum qui dicitur Ganbaraio et sicut ipse rivus currit usque ad aquam. Et con[cesserunt] et dederunt in mano predicti prepositi Bonomi ad partem predictarum ecclesiarum Sancti Georgii et Sancti Nazarii perpetuo iure abendo fluendo (sic), nominative ius piscandi et utilitatem predictictarum eccelsiarum faciendi in predicta aqua que vocatur Usciana, quatenus perpetualiter licead monachis et abitatoribus de Sancto Nazario et preposito et monachis et familiaribus de Sancto Georgio ab[ere] et detinere seu fruere ipsum ius, sine contradictjone et molestia ipsorum vel eorum eredum. Pena: argenti obtimi libras quadraginta. Maledizioni. Hoc factum est in presentja Raineri filii quondam Pagani de Montebonii et Enrighi filii quondam Imilde, Rainerii filii quondam Vital[i] de Sancto Romoro et Gerardi filii quondam Ughi de Catignano et Ughi filii quondam Duodi de Montemagno et Rustichi filii quondam Petri [de Piscia] et Ughi filii quondam Petri, Martini filii quondam Bonenti et Rustichi filii quondam Mori et aliorum hominum. Anno ab incarnatjone domini millesimo centesimo quinto, sextodecimo kalendas februarii, indictione tertjadecima. Factum est autem exinde servitium a predicto preposito suprascriptis comitibus Ugoni et Lucterio sol(idorum) sexaginta, quos receperunt Homodei filli quondam Donnane et Prando et Oderisci castaldiones eorumdem comitum de supascripto loco Caplano. Predicto Rainerio de Montebonii ibi fuit. [Suprascripto] Enrigo ibi fuit. Iamdicto Rainerio de Sancto Romoro ibi fuit. Suprascripto Gerardo ibi fuit. Predicto Ugo ibi fuit. Suprascripto Rustico ibi fuit. Iandicto Ugo ibi fuit. [Predic]to Martino ibi fuit. Suprascripto Rustico ibi fuit. (L) Albertus notarius domni regis, qui hunc brevem scripsi et ibi fui.

Degli Azzi Vitelleschi, 2, n. 160, pag. 55.

Tomei 2019.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536779