Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1113 febbraio 20
source date: [1113 February 20] [Stile dell'incarnazione] [Fucecchio (Firenze)] [1113 Februar
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[(L) In Christi nomine]. Breve pro modernis et fucturis temporibus securitatis ac firmi[ta]te ad memoriam ab[en]dam vel retinendam qualiter [in] loco Ficiclo iuxta ecclesiam monasterii. Ibidem presentja bonorum hominum, quorum [nomina] subter leguntur, Cecili[a co]mitissa relicta q[uond]am Ugonis comitis et Ugo vicecomes et Vuilicione et Albertus filius quondam Villani et Rainerius filius quondam Vitali et Gerardus fi[lius] quondam Carboni per virgam, quam in suis detinebant manibus investierunt [at]que refutaverunt in ma[nibus] Rodulfi Lucensi ep[iscopi] et Rugheri Volterrensi episcopi et Ildebrandi Pistoriensi episcopi et canonico[rum] Florentie, scilicet preposit[i …] presbiteri et archidiaconi, et Rolandi de Renonica pro episcopo Pisano, omnes casa et terras et res ec[clesi]asticas qua[s] pred[ictus Ugo] comes abuit et detinuit sive iuste sive iniuste sive vivere sive moreretur, que fuerunt de a[li]qua ecclesia […]bus absque aliquo tenore sicut predictus Ugo comes iudicaverat in illa infirmitate de [qua mortuus fuit] comitissa et Ugo vicecomes et Vuilicione et Albertus et Rainerius et Gerard[us ……] predictos episcopos et canonicos et Rolandum pro episcopo Pisano de medietate de omnibus cas[… …]as seu curiis et […]as predictus Ugo comes abuit infra predictos episcopatus, excepto iuris uxoris sue et militibus et servis su[…] alias legitur eo modo si predicta Cecilia abuerit filium vel filiam de predicto Ugon[e] comite essem inanis et va[…] et si filium vel filiam non abuerit sicut supra legitur, tunc predicta Ceci<li>a abeat de onnibus predictis rebus [usum]fructum donec lectum mari<ti> sui casto ordine observaverit sicut predictus Ugo comes iudicavit et confir[ma]vit in ea infirmitate in qua mortuus fuit. Tunc predicta Cecilia et Vuilicione et Rainerius et Gerardus [et] Ugo vicecomes et Albertus quondam Villani et miserunt eos in manibus predicti Rodulfi Lucensi episcopi ut inve[…] ipsum episcopum et predicta Cecilia et Ugo vicecomes et Vuilicione et Rainerius et Gerardus […] Geradus filius quondam Ughi de Catignano miserunt in manibus Rugheri episcopi Volterrensi ut investiret eum [… aprende]runt Rainerius filius quondam Vitali miserunt in manibus canonicorum Florentie ut investiret [ap]premderu[nt] Ugo quondam Duodi miserunt in manibus Ildeprandi episcopi Pistorensi ut investiret […] iudicis sacri palatii Fralmi, Ubaldi causarum (…), Alluci filii quondam item Alluci, predicto Ughi filii […]. Hoc factum est anno dominice incarnationis millesimo centesimo tertjodecimo, decimo kalendas mar[tii], indictione sext[…].

Degli Azzi Vitelleschi, 2, n. 227, pag. 78.

Pescaglini Monti 2012.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536780