Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1120 giugno 20
source date: [1120 June 20] [Stile dell'incarnazione] [Fucecchio (Firenze)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(L) In nomine domini nostri Iesu Christi Dei eterni. Anno ab incarnationis eius millesimo centesimo vigesimo, duodecimo kal(endas) iulii, indictione duodecima. Sancta autem venerabilis ecclesia Dei et Sancti Gilii que est fundata et edificata in loco qui dicitur Altepasscio. Ego quidem presbiter Actus filius quondam Guinithonis per hanc cartulam offertionis pro anime mee remedio offero tibi deo et iamdicte ecclesie, videlicet integram unam petiam meam illam de terra ques est posita in loco qui vocatur Cartialla, que tenet unum caput in via puplica, aliut caput similiter in via, latus tenet in terra vicecomiti de Ficechio. Pena: duocentum sol(idos) Lucensis monete. Maledizioni. Et hec mee offertionis cartulam omni tempore in sua permaneat firmitatem et robore, quia in tali hordine hanc cartulam ofertionis scribere rogavi. Actum in loco qui vocatur Ficechio. Signa manus suprascripti Acti qui hanc cartulam scribere rogavit. Signa manuum Sexmondelli filii quondam Ranucii et Ramundini filii quondam Guilgielmi et Saraceni filii quondam Petri et alii plures rogati testes. (L) Ubertus donni inperatoris notarii post traditam complevi et dedi.

Degli Azzi Vitelleschi, 2, n. 295, pag. 98.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536781