Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1124 gennaio 10
source date: [1124 January 10] [Stile dell'incarnazione] [Pozzo (Santa Maria a Monte, Pisa)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine domini nostri Iehsu Christi Dei eterni, anno ab incarnatione eius millesimo centesimo vigesimo quinto, quarto idus ienuarii, indictione secunda. Sancta autem et venerabilis ecclesia Dei et hospitali dei et beati Sancti Iacopi et Sancti Gilii quod est positum in loco qui vocatur Altopascio. Nos quidem Ubertum et Bonifatium atque Passavanti, germani filii quondam Sexmundini, per hanc cartulam offertionis, pro remedio anime suprascripte Sexmundini patris nostri et pro remedio anime nostre, offerimus tibi Deo et iam dicto hospitali videlicet integram unam nostram petiam de terra que est posita in Ischeto in loco qui vocatur Cafagio, que est recta et tenuta per filio Iermundelli Paganusci et per filiis Romanelli Ciura, que tenet unum caput in terra de filio Landiomulini, aliut caput tenet in terra de filio Tederichi Casci, latum unum tenet in terra Petri Bocdi, aliut latum tenet in terra Uchicionis filii Iermundelli et Cicolini filii Pesciecti. Et est ad iuxtam mensuram stariora duodecim. Pena: in dupplum. Quisquis igitur de hoc quod superius legitur et Deo optulimus in aliquo agere aut causare seu disrumpere vel minuare presunpserint, si a voluntate sua prava non discesserit, sit maledictus et anazematizatus ab omnibus sanctis et electis Dei. Idem Deus deleat nomen eius de libro viventium et cum iustis non scribatur. Sit participes (sic) cum Dathan et Abiron, quod aperiens terram hore suo decluttivit. Sit dannatus cum Simone mago, qui gratiam Sancti Spiritus venundare voluit. Partem quoque habeat cum Iuda Scariothis, qui propter avaritiam vendidit deum et magistrum suum, et aligetur cum diabolo in inferno. Sit semper arsurus. Et hec nostre offertionis cartulam omni tempore in sua permaneat firmitatem (sic) et robore, quia in tali ordine hanc offertionis cartulam Ubertum notarium scribere rogavimus. Actum in loco qui vocatur Puthostorli. Singna manuum suprascriptorum germanorum, qui comuniter hanc cartulam fieri rogaverunt. Singna manuum Alberti filii quondam Eppi et Uberti filii quondam Iohanni et Iohanni filii quondam Pepi, et Alberti filii quondam Villani, et Malagalgie filii quondam Homodei, et aliorum plurimum rogatorum testium. (S) Hubertus, donni inperatoris notarium, post traditam complevi et dedi.

Degli Azzi Vitelleschi, 2, n. 325, pag. 107.

Pescaglini Monti 2012. Manarini 2016.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536782