Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1125 ottobre 20
source date: [1125 October 20] [Stile dell'incarnazione] [Vivinaia (Montecarlo; Lucca)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iehsu Christi Dei eterni, anno ab incarnatione eius millesimo centesimo vigesimo quinto, tertiodecimo kalendas novembris, indictione quarta. (…) Rolandus filius quondam Sismundi et Atha iugalis filia quondam *** et Ermanno atque Stranbo germanii filii eiusdem Rolandi et Guithone qd. Massaioli et Guineldo f. eius et Cacciato atque Moricone gg. qd. Bernardi ricevono da Savinus prior ecclesie et monasterii Sancti Georgii huius Lucane civitatis … meritum anulum aureum. Perciò promettono di litem nec intentionem neque aliquam molestiam mittere neque facere … de una petia de terra que est in loco Cerbaria, que est bossco et silva atque vinea et prato atque terra culta et inculta atque agresta una cum omnibus edificiis que sunt per circuitum ecclesie Sancti Nazari, omnia insimul amembrata cuius fines ita sunt: ab uno videlicet capite sicut crux est que vocatur Pisciatina, usque ad crucem aliam sicut strada percurrit, et ex uno latere a suprascripta cruce Pisciatina usque ad Valle de Fatuchaca et usque ad aquam de Palude, ex alio latere sicut predicta crux alia esse videtur usque ad rivum qui dicitur Ganbaraio et sicut ipse rivus percurrit usque ad aqua de palude. Pena: pena argenti optimi libras viginti. Actum intus castrum de Via Venaria. (…) (autografo) (S) Iudicis est signum Ricardi pollice pictum. Signa manuum Guililemi qd. Conceti et Gallete qd. Gerardi et Ciabactelli qd. Gualandi rogatorum testium. Signa manuum Ildebrandi f. Bernardi et Guiscardi f. Brunelli rogatorum testium. Scrive Lanfrancus notarius domni regis.

Degli Azzi Vitelleschi, 2, n. 341, pag. 112.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536783