Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1132 luglio 4
source date: [1132 July 4] [Stile dell'incarnazione] [Fucecchio (Firenze)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine domini nostri Iehsu Christi dei eterni, anno ab incarnationis eius millesimo centesimo trigesimo secundo, quarto nonas iulii, indictione nona. Sancta autem et venerabilis ecclesia et ospitali deo et beati Sancti Gilii de loco qui vocatur Altepascio. (…) Enrigus filius quondam Guazori per hanc cartulam offertionis pro anime mee remedio (…) dona iam dicte ecclesie et ospitali (…) integram meam portionem de uno modioro de terra illa que est posita in loco qui vocatur Ischieto et dicitur Aiale, que est recta et detenta per filiis Paganelli de loco qui vocatur Catiana et per filiis Binelli et per filiis Marchi Cacciabecti et per filiis Petri Martini et per filiabus Burnecti Tuoti et per filiabus Lamberti Tuoti. Competit exinde mihi tres portiones, quartam vero portionem est pertinentes (sic) comitisse Cicilie. Pena: in duplum. Maledizioni. Actum in loco qui vocatur Ficechio. Singnum manus suprascripti Enrichi, qui hancartulam (sic) fieri rogavit. Singna manuum Guiliccionis filii quondam Rustici et Rugierii filii quondam Guidonis et Omici filii quondam Busci et aliorum plurimum rogatorum testium. (S) Ubertus donni inperatoris notarii post traditam complevi et dedi.

Degli Azzi Vitelleschi, 2, n. 405, pag. 133.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536784

La contessa Cecilia citata in questo documento è la vedova di Ugolino III, ultimo membro del gruppo parentale dei conti Cadolingi. Dopo la morte di Ugolino (1113), Cecilia si risposò con Tancredi Nontigiova dei conti Alberti.