Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1135 gennaio
source date: [1135 January] [Stile dell'incarnazione] [Fucecchio (Firenze)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Exemplum. (S) In Christi nomine, ad memoriam habendam vel retinendam qualiter in loco Ficeclo ubi dicitur a Rosaia, in presentia bonorum hominum quorum nomina subter leguntur. Martinus dominus et rector ospitii Teupascii et Gerardus rector ospitii de Campo, una cum Octone domino et rectore ospitii Rosarie, toti tres, per fuste ut in eorum manibus tenebant, investierunt presbiterum Lambertum quondam Gibelli filius de plebe Sancte Marie de Piscia illam pactionem et conventionem et promissionem quam inter se factam habebant firmam et stabilem observare. Idem ut opera et ordinatio et potestas pontis de Ficeclo alicui eorum sit tulta vel contenduta scilicet in hoc ordine ut de unoquoque predictorum ospitiorum sint ibi due congrue persone, et in primo anno debent esse dominus et rector de predicta opera pontis et omnium bonorum eius ille qui erit de ospitio Rosario et eius ministrialis ille qui erit de ospitio Teupasci, et in secundo vero anno debet esse dominus et rector ille qui erit de ospitio de Campo et ministrialis ille qui erit de ospitio Rosarie. In tertio vero anno debet esse dominus et rector ille qui erit de ospitio Teupascii et ministrialis ille qui erit de ospitio Rosarie. Et sic in perpetuum per unumquemque annum in vicem in se revoldum (sic) permutare, et non debent recipere in ipsa nullum hominem sine comuni consilio, et qui portat et regit sive dominus vel ministrialis debet portare et regere ipsum suum annum ad salvietatem predicti pontis et ad honorem utriusque partis. Pena: unus alteri libras decem optimi argenti. Hoc gestum fuit in presentia Germundi et Curradi germani quondam *** et Albertini quondam Guinithi campanari, et Iohanni de Sancto Vito et reliqui plures. Anno domini millesimo centesimo XXXV, in mense ianuarii, indictione tertiadecima. (L) Bernardus notarius sacri palatii interfui et hanc ordinationem suprascriptam scripsi per parabolam utriusque partis. (S) Ego Rubertus notarius et iudex sacri palatii autenticum illud vidi et ut in illo inveni fideliter exemplavi.

Degli Azzi Vitelleschi, 2, n. 432, pag. 143.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536786

Il documento è una copia asincrona, realizzata nel contesto di una lite tra i tre ospedali che stipularono il patto. Il giudice Passavanti ha realizzato un'altra copia di questo atto, il cui testo è sostanzialmente identico a quello qui riportato.