Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1136 febbraio 24
source date: [1136 February 24] [Stile dell'incarnazione] [Pozzo (Santa Maria a Monte, Pisa)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine Domini nostri Iehsu Christi dei eterni, anno ab incarnatione eius millesimo centesimo trigesimo sexto, septimo kalendas martii, indictione tertiadecima. Sancta autem et venerabilis ecclesia et ospitali Deo et beati Sancti Gilii quod est fondatum et edificatum in loco qui vocatur Altepasscio. Ego quidem Samirella que olim fui iugalis Lucterii filii quondam Roberti et modo sum iugalis Bonifatii filii quondam Sexmondi (…) interrogata a duobus germanis meis (…) dixi quod (…) per meam bonam voluntatem facio (…). Comuniter nos, ego et Bernarduccius quondam Guittoni filius in vice suprascripti Lucterii per hanc cartulam pro anime mee remedio et pro remedio anime predicti Lucterii offerimus tibi Deo et iam dicte ecclesie et ospitali videlicet integram unam petiam de terra illa que est posita in loco qui vocatur Cafagio, que tenet unum caput in terra Guilgie filie quondam Rolandi, aliut caput tenet in terra Pandolfini filii quondam Faville, latum unum tenet in terra Armanecti filii quondam Rolandi et Ildebrandi filii quondam Cantini, aliut latus tenet in terra de suprascripto ospitale. Pena in duplum. Maledizioni. Actum in loco qui vocatur Puzostorli. Singna manuum suprascripte Samirelle et Bernarduccii, qui hancartulam (sic) fieri rogaverunt. Singna manuum Ranuccini filii quondam Gislle et Uchionis filii quondam *** qui predicta Samirella interrogaverunt. Singna manuum Merollari et Garilgiani germani filiorum quondam Petris et Meravilgiosi de Lucca et Petri filii Mencuccii Capechii rogatorum testium. (S) Ubertus donni inperatoris notarium post traditam complevi et dedi.

Degli Azzi Vitelleschi, 2, n. 450, pag. 150.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536785