Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1138 aprile 22
source date: [1138 April 22] [Stile dell'incarnazione] [Fucecchio (Firenze)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(L) In nomine domini nostri Iehsu Christi dei eterni, anno ab incarnationis eius millesimo centesimo trigesimo octavo, decimo kalendas madii, indictione prima. Manifesti sumus nos Conradus et Morectus, germani filiorum quondam Iohanni, et Buona relicta quondam Iermundi et filia quondam Gichi, quia consentiente mihi qui supra Buona suprascripti germani, in cuius mundium ego visa sum esse, comuniter nos (…) pro remedio anime Iermundi germano nostro et viro qui quondam fuit meo (…) offerimus tibi Deo et ponti et ospitali de Arno quod est fundatum in loco qui vocatur Ficechio videlicet integris tribus petiis de terris nostris illis quibus. Una ex ipsis est posita in loco qui vocatur Putho Ursi, que tenet unum caput in via publica, aliut caput cum ambobus lateribus tenet in terra nostra qui supra germani. Alia petia posita in eodem loco, tenet unum caput cum uno latere in terra nostra qui supra germani, aliut caput tenet in terra de filiis Muscianti, aliut latus tenet in terra de filiis Ildebrandini. Tertia petia cum vinea super se habente est posita in loco qui vocatur Cafagio, tenet unum caput in terra Sancti Petri, aliut caput tenet in terra de filii Bellocti, latus unum tenet in terra de Libornachi, aliut latus tenet in terra de suprascriptis filiis Ildebrandini. (…) Pena in duplum. Maledizioni. Quia in tali hordine hanc cartulam Ubertum notarium scribere rogavimus. Actum in loco qui vocatur Ficechio, in capite suprascripti ponti. Singna manuum suprascripti germani Buone, qui comuniter et consentienter hanc cartulam fieri rogaverunt. Singna manuum Malagalgie et Franchi germani filiorum quondam Ildebrandi et Pampanii filii quondam Morecti et Ugoni filii quondam Gichi et aliorum plurimum rogatorum testium. (L) Ubertus donni inperatoris notarium post tradita complevi et dedi.

Degli Azzi Vitelleschi, 2, n. 477, pag. 160.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536787