Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1140 dicembre 29
source date: [1140 December 29] [Stile dell'incarnazione] [Pozzo (Santa Maria a Monte, Pisa)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine eterni dei breve ad memoriam habendam vel retinendam qualiter in loco Putei, super porticum Sancti Petri, in presentia bonorum hominum quorum nomina subter leguntur, Sesmundus sacerdos Dei et ecclesie Beati Petri apostoli de Puteo, cum comuni consilio dominorum et fidelium, per fustem quem in sua detinebat manu, investivit Rubeum de Altepascio ad opus ospitalis vice Martini domini sui ad tenimentum de una petia de terra cum olivis et omnibus suis iuris, que videtur esse posita in loco qui dicitur Iunghieto prope predictum oppidum. Que tenet unum capud in carbonaria castelli, aliud in terra filiorum quondam Rodulfi, latus unum tenet in via pubblica, aliud in terra Alghiruoli filii quondam Iohanni (…) reddendo omni anno per unumquemque mensem ianuarii tres nummos bonos expendibiles lucensis monete pro pensione ipsi sacerdoti vel suo misso (…). Et insuper spopondit atque obligavit se predictus sacerdos et suos successores (…) quod si aliquo tempore de iamdicta petia de terra cum casamento et ortu et area atque olivis retollere vel subtrahere aut supraponere voluerint (…) quod componere debet (…) penam in duplum. Unde ipse Rubeum vice domini fecit ei meritum quadraginta et quatuor solidos bonorum denariorum lucensis monete (…). Hoc factum est in presentia Uberti quondam Sigismundi et Adimari filii Alberti atque alii Uberti filii quondam Iohannis et Baldinelli et aliorum multorum. Anno dominice incarnationis millesimo centesimo quadragesimo primo, quarto kal. ianuarii, inditione quarta. (S) Ego Henrigus domni imperatoris notarius rogatus ibi interfui et hoc breve scripsi.

Degli Azzi Vitelleschi, 2, n. 509, pag. 171.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536788