Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1143 gennaio 28
source date: [1143 January 28] [Stile dell'incarnazione] [Caprugnana (Castelfranco di Sotto,
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine domini nostri Iehsu Christi Dei eterni, anno ab incarnationis eius millesimo centesimo quadragesimo tertio, quinto kalendas februarii, indictione sexta. Manifesti sumus nos iugales Bonellus quondam Boncci filius et Scocta coniux eius et filia quondam Boni atque Baldovinus et Ughiccio germani filii quondam Iohannis quia per hanc cartulam, sub notitia Martini quondam Ioannichi et Signorelli filii Petri qui propinquiores mihi esse videntur, a quibus secundum legem interrogata et cognita sum nullam pati violentia (…) vendimus et tradimus tibi Rubeo de Altepascio, ad opus hospitalis de iamdicto loco, duas integras petias de terra que videntur esse posite in loco et finibus qui dicitur Cartialla. Una quarum est tenens unum caput in via pubblica, aliud in terra nostra quam reservamus nobis, latus unum tenet in terra de Poellare de loco qui Tolle nuncupatur, aliud in terra Rodufini. Alia petia posita ibidem in Cartialla, est tenes unum caput in terra de suprascripto Poellare, aliud in terra de filiis Ildebrandini Gutti, latus unum tenet in terra de filiis Ursi Stantei, aliud in terra vicecomitorum de Ficecclo, et sunt inter ambas duodecim stariora ad sextarium de duodecim panibus. (…). Pro quibus a te meritum recepimus vice Martini domini tui et hospitalis iam dicti sex libras bonorum denariorum lucensis monete. Pena: in duplum. (…) Hanc cartulam scribere rogavimus Henrigum notarium donni inperatoris. Actum in Valle Arni, in villa que Caprognana dicitur, non longe ab domo suprascriptorum iugalium. Signa manus suprascriptorum iugalium Bonelli et Scocte atque Balduini et Ughiccionis, qui hanc cartulam venditionis fieri rogaverunt. Signa manus Lucterii quondam Rolandini et Buttrighi quondam Ursi atque Normanni filii Signorelli. Signa manus Ildebrandini quondam Lanberti atque Malpilii quondam Ramondini et aliorum rogatorum testium. (S) Henrigus donni inperatoris notarius post rogationem et tradictionem complevi et dedi. Et repromissionem fieri rogaverunt contra suprascriptam cartulam venditionis ad defendendum qui per manum tenet ad penam optimi argenti trecentorum solidorum.

Degli Azzi Vitelleschi, 2, n. 536, pag. 182.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536790