Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1143 marzo 19
source date: [1143 March 19] [Stile dell'incarnazione] [Catiana (Castelfranco di Sotto, Pisa)
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(L) In nomine domini nostri Iehsu Christi Dei eterni, anno ab incarnatione eius millesimo centesimo quadragiesimo tertio, quartodecimo kalendas aprelis, indictione quinta. Manifesti sumus nos Rusticus, filius quondam Petri, et Guilgia iugalis et filia quondam Omici, sed ego Guilgia interrogata sum a duobus propinquoribus parentibus meis, (…) Uberto germano meo et Bonello quondam Bonci filio propinquo meo (…) quod (…) per meam bonam voluntatem facio (…) comuniter nos ambo insimul per hanc cartulam vendimus et tradimus tibi Martino, custode et ecclesie et hospitali deo et beati sancti Iagobi et sancti Gilii et sancti Christofani que est fundata et edificata in loco qui vocatur Altepasscio videlicet integram unam nostram petiam de terra que est posita in loco qui vocatur Cartialla, que tenet unum caput in rivo qui vocatur Radicosa, aliut caput tenet in terra Viviani filii quondam Busci, latus unum tenet in terra de predicto hospitale, aliut latus tenet in terra de filiis Lamberti Leoli. Et est ad iuxta mensuram stariora duo et panora tres. (…) Prezzo: argienti denarios lucensis monete sol. viginti et duo et medio (…). Pena in duplum. Actum in loco qui vocatur Catiana. Singna manuum suprascriptorum iugalium, qui hancartulam (sic) comuniter et consentienter fieri rogaverunt. Singna manuum Rugierii filii quondam Briccheri et Bastardi filii quondam Lamberti et Daldi Grappi filii quondam Leoli et Bandini filii Bastardi et aliorum plurimum rogatorum testium. (L) Hubertum donni inperatoris notarium post traditam complevi et dedi. Et repromissio rogaverunt fieri suprascripti iugales contra predictam cartulam in persona prenominati Martini ad partem prefati hospitali, in penam centum soldorum eodem die et loco eisdem testibus et merito.

Degli Azzi Vitelleschi, 2, n. 537, pag 182.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536791