Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1146 febbraio 11
source date: [1146 February 11] [Stile dell'incarnazione] [Pozzo (Santa Maria a Monte, Pisa)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine domini nostri Iehsu Christi Dei eterni, anno ab incarnationis eius millesimo centesimo quadragesimo sexto, tertio idus februarii, indictione octava. Manifestus sum ego, Tiniosus quondam Ubertelli filius, quia cum consilio Ranucciori mei patroni per hanc cartulam pro anime mee remedio offero omnipotenti Deo et ecclesie Sancti Gilii, Iacobi et Cristofori et hospitali Altepascensi omnes res meas mobiles et inmobiles que michi pertinent modo aliquo per successionem patris mei iamdicti Uberti vel aliter, videlicet terras cultas et incultas, vineas et omnes terras a me possesa nomine proprietario et omnia mea iura a me abita in tenimento et feudo et in omnibus locis, tam in confinibus patroni quam et in Putensis et in aliis locis (…). Pena in duplum (…) et insuper penam optimi argenti quattuor centum solidorum. (…) Actum in pede ripe oppidi Putei. Signa manus suprascripti Tiniosi, qui hanc cartulam fieri rogavit. Signa manus Ranucciori quondam Ildebrandini lambardi sui patroni. Signa manus Uberti quondam Iohannis atque Ugonis quondam Guidi Villani. Signa manus Ranucci quondam Martini. Signa manus Albonecti quondam Petri Tusci et alii plures interfuere. (S) Ego Henricus, domni imperatoris tabellio, post rogationem et tradictionem complevi et dedi.

Degli Azzi Vitelleschi, 2, n. 568, pag. 193.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536792