Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1145 febbraio 27
source date: [1145 February 27] [Stile dell'incarnazione] [Santa Maria a Monte (Pisa)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In Christi nomine, breve pro moderni et futuri temporis memoria qualis apud Sanctam Mariam Monte, in domo quondam Francardini, prefatus Francardinus quondam Paganusci, pro se et pro nepote suo Bonincontro quondam Paltonieri, bonorum hominum presentia quorum subter leguntur nomina, per virgam quod in sua tenebat manu investivit Cantapegium ad partem et […] ecclesie Sancti Gilii et hospitalis de Altepascio de uno casamento in pede ripa, sito […] Paganelli. Et tenet unum capud in via puplica, aliud capud cum latere in domo suprascripti Paganelli, que est supramemorati hospitalis, latus aliud in terra del Borragioni. Et est a parte orientis. Quatinus supramemoratum hospitale deinceps in antea in perpetuum habeat et detineat, sine omni redditu, pro nostrarum aniamarum (sic) […] pro parentum remedio. Et pro suprascripta investitione confirmanda, hospitale concessit prefato Fracardino edificium cuiusdam case ibi prope. […] Centum pena sol. feriantur. […] Hoc autem actum est presentia Incalciati Iohannis filii, Andree qui Beacqua vocatur, Damamianelli quondam Damiani et Baldinelli quondam Saraceni. Anno dominice incarnationis eius millesimo centesimo quadragesimo quinto, tertio kalendas martii, indictione VIII. (S) Ego Uguicio, domni imperatoris tabellio, his omnibus interfui et causa memorie hoc breve descripsi.

Degli Azzi Vitelleschi, 2, n. 557, pp. 189-190.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536793