Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1144 maggio 5
source date: [1143 May 5] [Stile dell'incarnazione] [Pozzo (Santa Maria a Monte, Pisa)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine eterni dei, breve ad memoriam habendam vel retinendam qualiter iuxta oppidum Putei factum est, presentia bonorum hominum quorum nomina memorantur inferius. Alghiruolus quondam Iohannis corporaliter per virgam quam in sua detinebat manu investivit et dedit Rubeum de Altepascio ad opus hospitalis suprascripti pro remedio anime sui genitori atque aliorum suorum parentum de una petia de terra posita non loge (sic) ab oppido Putei, sub Iungheto atque sub domo et casa suprascripti hospitalis cum arboribus qe in ea site sunt, cum olivis et aliis qualiter circumdata est botro et sepibus, ordine tali ut a modo sit in potestate iamdicti hospitalis de Altepascio, sine contradictione sua et sui heredis sit habita et rectores eius laborent et cultent atque firmiter teneant sine contradictione omnium hominum. […] Pena: quadraginta solidorum bonorum denariorum lucensium. Anno dominice incarnationis millesimo centesimo quadragesimo quarto, tertio nonus madii, inditione sexta. Actum iuxta suprascriptum oppidum Putei. Signa manus suprascripti Alghiruoli, qui hoc breve fieri rogavit. Signa manus Guidi quondam Ansaldi et Angiorelli quondam Arducci et Bruni quondam Becti. (S) Ego Henrigus donni inperatoris notarius ibi interfui et hoc breve scripsi.

Degli Azzi Vitelleschi, 2, n. 546, pag. 185.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536794