Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1149 giugno 10
source date: [1148 June 10] [Stile dell'incarnazione] [Fucecchio (Firenze)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) Exsemplar. In nomine domini nostri Iehsu Christi Dei eterni, anno ab incarnatione eius millesimo centesimo quadrigesimo nono, quarto idus junii, indictione undecima. Sancto autem et venerabilis hospitalis Dei et ponti de Arno, qui est fundatum et edificatum in loco qui vocatur Ficeclo, ad honorem Dei et beati Petri apostoli. Ego quidem Assalitus filius Costantini, et Manna iugalis eius, et predictus Costantinus pater iamdicti Assaliti, (…) Manna interrogata a duobus propinquioribus parentibus (…), Pandone et Nano germani et quondam Masoliari, comuniter nos toti insimul, per hanc cartulam offertionis, pro animae (sic) nostre remedio offerimus tibi deo et iamdicto hospitali et ponti videlicet integram unam nostram petiam de terra que est posita infra teritorio Ficeclense, in plagia de Arno, in loco qui dicitur Barucolo. Que tenet unum caput cum uno latere in terra monasterio de Ficeclo, aliut vero caput in terra de filio Ubertelli Betthe, aliut vero latus in terra nostra qui supra Assalitus et Costantinus, et est ad iustam mensuram stariora quattuor et dimidium. Pena in duplum + maledizioni. Actum loco qui vocatur Ficeclo. SM Costantini et Assaliti et Manna, qui comuniter hanc cartulam fieri rogaverunt. SM Bazare quondam Schelini et Vetuli germano eius, et Guittoni quondam Ramondini et Gettholini quondam Rustichelli et Guidolocti quondam Ruberti et aliorum plurimum rogatorum testium. (S) Hubertus donni imperatoris notarium post tradita (…) dedi.

Degli Azzi Vitelleschi, 2, n. 608, pag. 208.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536795