Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1147 marzo 10
source date: [1147 March 10] [Stile dell'incarnazione] [Salanova (Fucecchio; Firenze)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In Christi nomine breve investitionis et con(…)missionis securitatis ac firmitatis et finis pro modernis et futuris (…) memoriam habendam vel retinendam qualiter factum est in loco ubi dicitur Salanova, in presentia testium quorum nomina subter leguntur. Fantino fili quondam Gallieri et Volta filio suo, per virgam quam in suis detinebant manibus, investierunt in manuum domini Bernardi, custos et rectoris de spitale de ponte de Arno sita de Ficeko, a vicem eiusdem spitalem per tenimentum et perpetuam locationem, nominative de integram (sic) una petia de terra que est boscum et aratoriam et est posita in loco ubi dicitur Salanova. Sic tenet uno capo in terra de Badia de Ficeko, alio vero capite terra quam (sic) tenet Seracino fili quondam Baldinelli, uno vero lato tenet in terra de predicto spitale, alio vero latus detinet in terra *** (…). Et pensione exinde reddat omni anno in pascua Sancti Stefani, mense decembris, vel usque in eius octa (…) ad casam abitationis sue, loco de Massa, inter censum et oblias et adiutorium denarios bonos lucenses duodecim et non amplius (…). Similiter investierunt in manibus suprascripti rectoris de iamdicto spitio nominative de una pesscaia que est posita in Iusciana et est vocitata Padule Bugianese. Uno capo tenet a via que procedit a Bogiano, alio vero capite detinet equaliter cum pescaria Pedroni, fili quondam Turki, uno vero latus detinet in aqua reservata predicti Fantini, alio vero latus tantum est nescimus exinde fine (…). Et pensione exinde reddat per singulos annos ipsi rectores aut eorum certum missum, a predicto Volta vel a suos heredes, in die Sancti Martini, mense novembris vel usque in eius octava, ad casam et curte sua loco de Massa det inter censum et oblias et adiutorium quinque verrokia de anguille et non amplius. Pena bonorum denariorum Lucensium solidos quadraginta (…). Unde ipso Fantino et Volta receperunt pretio bonorum denariorum Lucensium solidos quindecim ad confirmandum omnia suprascripta (…). Ad oc, sicut superius legitur, similiter Uuidutcio, germano suprascripti Fantini, pro se ipso et mulierier (sic) sua que ei parabolam dedit, (…) fecit investitione et concessione in manu de suprascripti rectores ad utilitatem eiusdem spitalem per tenimentum et perpetuam locationem nominative de una petia de terra que est posita in iamdicto loco de Salanova. Sic detinet uno capo in terra de prenominata badia, alio vero capite tenet in terra reservata ipsi Uuiducci, unus latus tenet in terra de predicto spitio, alio vero latus detinet in terra *** (…). Et pensione exinde reddat per singulos annos in pasqua Sancti Stefani vel usque in eius octava a predicti iugales vel ad eorum certum missum, inter censum et oblias et adiutorium denarios bonos lucenses sex et nono (sic) amplius. (…) Pena: bonorum denariorum lucesium solidos triginta (…). Signa manuum iamdicti Fantini et Volta atque Uuiduccio, qui hoc breve fecerunt, rogaverunt ut supra. Factum est hoc in presentia Tromboli filio Ciopi et Ugieri fili quondam Uuiducci et Lanfranki fili quondam Uberti et Rodolfini fili quondam Sichinolfi et Massa fili quondam Sufredi rotorum (sic) testium. Et hoc factum est anno dominice ab incarnatione eius centesimo quadragesimo septimo post mille, sexto idus marti, inditione nona. (S) Ildebrandus notarius (…) hoc breve scripsi.

Degli Azzi Vitelleschi, 2, n. 578, pag. 197.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536796

Sono presenti note tergali più tarde (verosimilmente tardomedievali). Si legge: "Fucechio. Pode(…)nova e boscho in chorte de Massa Piscatoria e la pescharia buggianese"; "per ser Aldobrando"; "et massa et bugianese".