Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1147 giugno 12
source date: [1147 June 12] [Stile dell'incarnazione] [Merlaio (Massarella; Fucecchio; Firenz
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine domini dei etterni, anno ab incarnatione eius centesimo quadragesimo septimo post mille, pridie idus iunii, indictione decima. Manifesti sumus nos, Ugieri fili quondam Guiducci et Beatrice mulier et filia quondam *** (…) atque Pegolotto filio eius sedecim solidos bonorum denariorum lucensium mutuo accepimus a te Bernardo, custos et rectores spitale de Ponte que est super Arnum, in loco de Ficeclo. Pro quibus pingnoris nomine damus tibi predicto Bernardo, ad utilitatem eiusdem spitalem, nominative integram una petia de terra que est posita in loco que est vocitatum Ronco Guiducci, quam decernimus: uno capite cum uno latere detinet in terra de Badia de Ficeclo, alio vero caput detinet cum uno latus a via puplica, alio vero latus terra quam tenet plebe de Massa. La terra è data hoc videlicet tenore quod si nos iamdicti iugales et Pegolotto filio nostro vel nostris heredibus ab istis kalendas iulii usque ad annos octavos istos proximos venturos aut antea tibi predicto Bernardo vel tuis successoribus reddidimus predicti sedecim solidos bonorum denariorum lucensium, tunc ista cartula a nobis facta sit nulla, inanis et vacua, nullam optines firmitatem, revertatur a nobis vel ad nostros heredes. Et quod si dictum est non solverimus et non opservaverimus deinceps in antea tu predicte Bernarde vel predicto spitio et tuos successore (…) habeatis potestatem (…). Pena in duplum; più oltre altra pena bonorum denariorum Lucensium solidos quadraginta (…). Actum inter cassina de predicto spitio, loco dicto Merlario. Signa manuum iamdicti Ugeri et Beatrice atque Pegolotto (…). Signa manuum Fantini et Guiducci germani filii quondam Gallieri, et Volta filio ipsi Fantini rogatorum testium. (S) Ildebrandus notarius interfui et hanc cartulam scripsi.

Degli Azzi Vitelleschi, 2, n. 581, pag. 198.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536797