Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1153 luglio 12
source date: [1152 July 12] [Stile dell'incarnazione pisano] [Fucecchio (Firenze)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine domini nostri Iehsu Christi Dei eterni, anno ab incarnatione eius millesimo centesimo quinquagesimo tertio, quarto idus iulii, indictione quintadecima. Manifesti sumus nos Cheroinus et Cheroellus germani filii quondam Caleffini quia (…) per hanc cartulam offertionis, pro remedio anime predicti patris nostri et pro remedio anime nostre, per visionem predicti patris offerimus tibi Deo et ponti et hospitali de Arno videlicet integram nostram portionem unius petie terre que est posita in loco qui vocatur Poio Alberichi, que tenet unum caput in via, aliut caput tenet in terra prenominati pontis, latus unum tenet in terra de monasterio Ficeclense, aliut latus tenet in terra filiorum Ciuti. Competit exinde nobis quartam portionem. (…) Pena in duplum et insuper penam argienti optimi soldorum centum. (…) Actum in capite predicti pontis. Singna manuum prenominati germani qui hanc offertionis cartulam fieri rogaverunt. Singna manuum Vecchi filii quondam Sichelmi et Tineosi filii quondam Malagalgie et Alcarini filii quondam Dominici et Allexii filii quondam Bellini et aliorum plurimum rogatorum testium. (S) Hubertus donni inperatoris notarium post traditam complevi et dedi.

Degli Azzi Vitelleschi, 2, n. 663, pp. 226-227.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536798