Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1152 maggio 10
source date: [1152 May 10] [Stile dell'incarnazione] [Lucca]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(L) In Christi nomine breve recordationis qualiter in civitatem Luca prope porta Sancti Fridiani, presentia bonorum hominum quorum nomina subter leguntur, Brunectus et Sesmundellus et Guerriscius germanis quondam Ranucci, pro se ipsis et pro Rusticello germano eorum, per fustem quem in suis detinebant manibus, fecerunt finem et refutationem et dationem et perdationem in manu Ildebrandi quondam Caricciori, conversi ospitalis de Altopascio, recipientem in vice Guidonis rectoris suprascripti ospitalis, de medietatem integram de omne ius et actione et districtum quod eis pertinebat vel causare poterant per illam dationem quam consules predicte civitatis eis fecerunt de duabus petiis de terris que sunt canpi, in loco et finibus Debia. Prima tenet unum caput in via plubica et aliut in prato Sancti Salvatoris de Cantignano, latera anbo tenet in terra filiorum Antonii. Secunda tenet unum caput in prato de Debia et aliut in media fossa ***, latus unum in via publica et aliut in terra suprascriptorum filiorum quondam Antonii. (…) Et sub pena consulum et treuguanorum lucensium qui nunc sunt vel in antea erunt. Unde ipsi germani receperunt exinde soldos quadraginta bonos lucenses pro omnia suprascripta confirmanda. *** Insuper suprascripti germani convenierunt et promiserunt suprascripto Ildebrando, si aliquo tempore ipsi habuerint, libras quattuor lucensium denariorum, a consulibus sive ab aliis personis pro quibus ipsi habent suprascriptas terras, quod reddent eidem Ildebrando vel eius filio soldos viginti quinque sub suprascripta pena. Hoc factum est presentia Ughieri quondam Homodei, Diporti quondam Iohannis, Nuviloni quondam Beriti. Anno dominice incarnationis millesimo centesimo quinquagesimo secundo, sexto idus madii, indictione quintadecima. Suprascripti homines ibi fuerunt. (L) Henricus notarius donni imperatoris omnibus his interfui et memorie causa descripsi.

Degli Azzi Vitelleschi, 2, n. 646, pag. 221.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536799