Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1153 febbraio 28
source date: [1154 Febryary 28] [Stile dell'incarnazione] [Montespertoli (Firenze)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine domini Dei eterni, anno incarnationis eius millesimo centesimo LIII, secundo kalendas martii, indictione II, Christo actore. Manifesti sumus nos Passavanti (quondam Sismundi) et Berta uxor, consensu mariti mei, notitia vero Benni iudicis (…), quia per hanc cartulam pro Dei timore et nostrorum redemptione donamus et tradimus transacto iure proprietatis manu rectoris et conductoris pontis de Ficiclo, pro adiutorio illius operis retinendo, qui conducitur et retinetur auxilio Dei et de rectoribus ospitalis Altipasti. Nos vero nominative pro ipso ponte reconciliando annualiter volo, et optamus unde perpetualis transactum facio de duobus sol. pensone quia recipere solemus de nostra terra et masia illa Brunelli Berre de Paterno. (Modo Passerinus gener eius tenet). Intregram ipsam pensionem, et si non annualiter adimplere voluerint tenetores tunc ius et dominium requirendi de illa masia costringendi, donamus rectoribus, ut in perpetuum pensionem II sol. habeant expedite, et numquam removere. Et si quis removere voluerit ab ipsa opera componat penam rectoribus sol. C (…). Maledizioni. + Amen. + Amen. + Fiat. Factum fuit hoc a Montespertoli Lucardo, in presentia Rinucini Cascianelli et Ialli de Montespertoli et presbiteri illorum et Rainucini de Gangalandi testium. Signa manuum predictorum donatorum Passavanti, Berte, qui ita rogaverunt fieri. Et alios duos soldos preter istos quos sibi retinuerunt, post mortem istorum si absque legitimis filiis vel filia obierint et in etate non devenerit, tunc in eadem opera pontis remaneant. Et sic IIII sol. erunt. (S) Ego Benno notarius et iudex interfui, et ipsam Bertam interrogavi, et cognita bona voluntate eius cartulam scripsi et hanc complevi.

Degli Azzi Vitelleschi, 2, n. 659, pag. 225.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536800

Le frasi riportate tra parentesi tonde sono state aggiunte in interlinea. La mano sembrerebbe essere la stessa del notaio che ha redatto la cartula.