Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1154 settembre 7
source date: [1154 September 7] [Stile dell'incarnazione] [Rosaia (Fucecchio, Firenze)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Exemplum. Dominus Guido rector ospitii Teupascii et dominus Bernardus rector de ospitio de Campuliani et Homodei divina gratia rector de spitio Rosaii concesserunt et miserunt Petrum presbiterum in ecclesia Sancte Marie de punte Arni Ficecli, ut ibi permaneret ad honorem et reverentiam Sancte Marie et predictorum ospitalium. (S) In Christi nomine notitia breve recordationis securitatis hac firmitatis ad memoriam abendam vel retinendam qualiter intus ecclesia Sancti Stefani de Rosaio, in presentia bonorum hominum quorum nomina subter leguntur, Petrus, presbiter de ecclesia Sancte Marie de ponte Arni Ficecli, promisit obedientiam Deo et Guidoni domino de ospitale de Altepascio et Bernardo domino de ospitale de Campuliano, et Homodei presbitero, domino de ospitale de Rosaio, suorum successorum et stabilitatem ipsius loci ecclesie Sancte Marie vivere sine proprio et sine fraude. Et insuper promisit non esse in consilio vel facto ut aliquo de predicto ospitali perdat vel minuat suum honorem et reverentiam et dignitatem quam habet vel antea acquisierit. Et si exinde offenderit, unde inquisitus fuerit a predictos dominos vel suorum missium infra triginta dies, emendare habet sicut preceperit ei predictis dominis de predicti ospitali vel insimul aut unum consilium utriusque. Et si ita non fecerit (…) obligavit se persona et omnia sua re sit in potestate predictis dominis et predictis ospitalis ad faciendum quicquid sibi placuerit (…). Et insuper predictus Petrus presbiter per librum evangeliorum et per stolam investivit altare Sancti Stefani de Rosaio hec, ita ut suprascriptum est observare sine fraude. Hoc factum est presentia Alberti filii Gerardi et Taske quondam Tederigi et Iohannis filii Gibertini. Gerardus dei gratia plebanus de plebe de Fabrica ibi fuit et in sua presentia actum fuit. Anno dominice incarnationis millesimo centesimo quinquagesimo quarto, septimo idus septembris, indictione tertia. (S) Glandolfus notarius donni regis interfui et rogatus a predicto Petro presbitero hoc breve scripsi. Dixerunt ut predictus Petrus presbiter, si fuerit voluntatem rectori de predicti ospitali, ut omni anno sit in festivitatem Sancte Luce vel Sancti Arculani de Campuliano et Sancti Iacobi vel Sancti Gilii de Topascio et Sancti Stefani de Rosaio. (S) Tuscius notarius sacri palatii autenticum illud vidi et legi unde hoc exemplar feci. (S) Glandulfus notarius doni regis autenticum illud vidi unde hoc exemplar facta est hic scripsi. (S) Rolandus notarius donni imperatoris autenticum illud vidi et legi unde hoc exemplar facta est et hic scripsi. (S) Ego Rubertus, notarius et iudex sacri palatii, autenticum illud vidi et legi et ut in illo inveni fideliter exemplavi.

Degli Azzi Vitelleschi, 2, nn. 683-686, pag. 236.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536802

Esistono quattro copie di questo atto. L'originale, scritto per mano di Glandolfo, non è giunto fino a noi. Credo però che esistano due copie dirette dell'originale: quella di Ruberto e quella di Tusco (redatta in presenza dello stesso Glandolfo e di un altro notaio, Rolando). La copia di Ruberto è poi stata a sua volta ripresa da Passavanti, notaio e giudice palatino. Io ho deciso di riportare il testo di un altro "exemplum exempli", quello redatto ancora da Ruberto, a partire però dalla copia di Tusco.