Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1155 gennaio 7
source date: [1156 January 7] [Stile dell'incarnazione fiorentino] [Pozzo (Santa Maria a Mont
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine domini nostri Iehsu Christi Dei eterni, anno ab incarnationis eius millesimo centesimo quinquagesimo quinto, septimo idus ianuarii, indictione quarta. Manifestus sum ego Passavanti quondam Sesmondini filius quia pro Domini amore et anime mee redemptione offero et inrevocabiliter trado omnipotenti Deo et ecclesie sanctorum eius Iacobi et Gilii et aliorum ad utilitatem et commodum hospitalis Altepascensis unam integram petiam de terra que videtur esse posita prope castellum quod nuncupatur Puteum, in loco qui dicitur Vignale Donicato. Et est tenens unum caput in via pubblica, aliud in terra Uberti quondam Iohannis et Geche filie quondam Loctieri. Latus unum tenet in terra iamdicti Uberti, aliud in terra similiter Geche suprascripte. Pena in duplum (…) et insuper penam argenti optimi solidorum centum. Quia tali ordine hanc cartulam offertionis scribere rogavi Henrigum notarium domni inperatoris. Actum in pede castri Putensi, in domo et super fenestra Martinelli. Signa manus suprascripti Passavanti, qui alacri animo hanc offertionis cartulam scribere rogavit. Signa manus Ughiccione quondam Benefatii atque Paltonieri et Buiamonti atque Bonefatii filiorum suprascripti Ughiccionis rogatorum testium. (S) Ego Henrigus domni imperatoris tabellio rogatu Passavanti peractis et perfectis complevi et dedi.

Degli Azzi Vitelleschi, 2, n. 689, pag. 237.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536803

Sul verso (margine superiore) è presente una nota più tarda: "All pozo. A lato al chastello di Pozo. Vingna donichato". Sul margine inferiore è invece presente un'altra nota, forse coeva: "Cartula offertionis Passavanti facta hospitali de Altopas(…)o de terra de Potho de vingna".