Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1154 marzo 14
source date: [1154 March 14] [Stile dell'incarnazione] [Pescia (Pistoia)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine domini nostri Iehsu Christi dei eterni, anno ab incarnatione eius millesimo centesimo quinquagiesimo quarto, pridie idus martii, indictione secunda. Manifesti sumus nos, Guido filius quondam Rustici et Marta iugalis et filia quondam Ugonis (…) sub notitia duorum propinquorum meorum, nomina quorum subter leguntur, a quibus secundum legem interrogata et cognita sum, (…) nos predicti ambo insimul per hanc cartulam vendimus et tradimus tibi Bernardo, rectori hospitali et ponti de Arno, videlicet integram nostram portionem unius petie terre que est posita infra territoritorio (sic) de Massa, in loco qui vocatur Castellare Merlecti. Que tenet unum caput in fluvio Iusciane, aliut caput tenet in terra nostra qui supra iugalibus, latus unum tenet in terra prenominati ponti cum alio lato similiter. Competit exinde nobis medietatem. (…) Prezzo: argienti denarios lucensis monete soldos quindecim (…). Pena: in dupplum (…). Quia in tali ordine hanc cartulam Ubertum notarium scribere rogavimus. Actum in loco qui vocatur Pescia. Singna manuum suprascriptorum iugalium, qui comuniter et consentienter hanc cartlam fieri rogaverunt. Singna manuum Ugonis filii predicti Guidonis et Ugonis filii et Tebaldi filii quondam Rustici, qui huic cartule interfuerunt. Singna manuum Ugolinelli filii quondam Henrichi Galleni et Henrichi da Sogremingno et Rugieri filii quondam Belseri da Massa et aliorum plurimum rogatorum testium. (S) Hubertus donni inperatoris notarium post traditam complevi et dedi.

Degli Azzi Vitelleschi, 2, n. 673, pp. 230-231.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536805

Si segnala la presenza di una nota tergale, apparentemente più tarda: "Guido de Massa Piscat(…) hospitalis pontis (…)".