Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1156 ottobre 27
source date: [1156 October 27] [Stile dell'incarnazione]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In Christi nomine. Cum Passavanti filius quondam Sismundi visitatione divina maxime pateretur et ipse in lectulo suo iacens, interrogatus foret a notario Benno quomodo bona sua ordinasset et disposuisset, cui ipse, coram fidelibus suis circustantibus et uxore sua presente, viva voce et bono sensu respondit ita: "Quicquid et quodlibet olim cum preparatus eram ire apud hecclesia Sancti Iacobi, tunc consilio quorumdam meorum fidelium et uxoris mee ordinavi et disposui hecclesiis et ospitalibus, pontibus, clericis, laicis et de servis et ancillis ita, et modo refirmo ei volo et opto". Insuper et aliud quod in penitentia addidit, cum istis omnibus ordinamentis ratum et firmum esse voluit inrevocabiliter sanccitum. Iterum vero, altera die, III kalendas octubris, cum quidam Muncinus conversus ospitalis Altipasti eum visitasset et benigne ipsum interrogasset qualiter se erga ipsum ospitalis habuisset, dixit et sibi: "Ego iam cum domino vestro locutus, et cum ceteris vestris sociis, cum scriptis et sine scriptis meam pate feci voluntatem, et nunc itidem (sic) liber in quicquid et quatenus et quale, cum scriptis vel sine scriptis conveni ad hutilitatem ipsius ospitalis et pauperum Christi ibi requiescentium, solo amore Dei et partim pro debito quod debeo et non solui, nunc expedita ibi et propria illis volo in ospitalis permaneant exopto, et maxima et potiora, si vixero, addere desidero". Huius modi voluntatem in extremo manifestavit et firmavit in ultimo, coram Grimaldo de Sancta Maria in Monte et aliis vicinis et fidelibus, veluti Rainucini medici et Paconucii et Deotaiuti libertini sui et Pieri Capichi de Puzzo. Etiam Castracani qui aderat non pro teste, sed pro adversario, qui irato animo et atroci vultu foram sese dolens ostendit iram nostram coram barbano suo et ipso testatore qui viderat et audierat cum tradixit ut fieri. Hoc instrumentum pro memoria retinenda factum anno Domini milleno centeno quinquageno seno, VI k. octubris, indictione II. (S) Ego Benno notarius et Signa dictus, ut audivi et vidi fideliter descripsi.

Note tergali: "Passavanti de Sismondo, singnori de Vivinaia. Vivinaia.".