Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1156 novembre 11
source date: [1156 November 11] [Stile dell'incarnazione] [Fucecchio (Firenze)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In Christi nomine notitia breve recordationis securitatis hac firmitatis, ad memoriam habendam vel retinendam qualiter p(…) in domo pontis Arni de Ficeclo, in presentia bonorum hominum quorum nomina supter leguntur, Guido dei gratia rector ospitalis Altepascii et Bernardus rector ospitalis molendini de Campo et Plebanus rector ospitalis de Rosaio unanimiter et concorditer convenientes statuerunt et firmaverunt facere et conducere opus et exercitium pontis de Arno. Predictus Guido rector spitalis Altepascii promisit per se et per suos fratres agere et adiuvare et conducere predictam opus pontis de Arno pro habere et pro perenis de illo videlicet habere quod abetur vel quod in antea abebitur in propria domus ipsius pontis et prehabere proprie domus defecerit promi(…) per se et per suos fratres aliumde acquirere et insuper de bonis sui ospitalis, si opportunum fuerit, prestare in conscientia sex bonorum virium, videlicet de Ficekio Ugolino vicecomes et Perutio et Tolomeo et Mariscoto et Tedaldino et Guiterno, omnium vel maioris partis. Predicti duo rectores Bernardus et Plebanus promiserunt per se et per suos fratres dare adiutorium et consilium (sine) fraude in predicto opere pontis. Tunc illi tres rectores concorditer elegerunt Bernardum fratrem videlicet ospitalis Altipascii rectorem et conductorem predicti operis in vita sua. Et ipse debet conducere receptum opus in vita sua sine fraude a dono (…) deo et partium. Postquam vero rector ospitalis Altepascii requisierit prestitum suum quod fecerit in predicto opere pontis. Alii duo rectores promiserunt reddere infra duos menses, et ipsum prestare et reddere et recipere debet esse in conscientia sex predictorum virorum vel maioris partis. Tali modo debet recipere rector ospitalis Altepascii prestitum suum, si fuerit in propria domus pontis inventum, sine vendictione rerum eiusdem domus, inde debet recipere. Si autem ibi inventum non fuerit, alii duo rectores promiserunt se reddere de bonis suorum ospitalium secundum illas partes quas ipsi testaverunt se habere in predicto opere pontis vel in propria domus eiusdem pontis infra duo menses, postquam requisitus fuerit. In hac concordia et convenentia, duo Lucani consules, Rolandus quondam Christofori et Cecius quondam Rugeri, pro se et pro omnibus aliis consulibus, intuitu et amore dei si(…)tatis concorditer fuerunt, congnoscentes et perscrutantes multis pernitiosum esse si tantum ac tale opus ad perfectionem non duceretur, et si perficeretur euntibus et redeuntibus, posteris et presentibus multum pro futurum. Tunc illi duo consules, pro se et pro omnibus aliis, predictam concordiam et convenientiam audientes et intellegentes, congnoscentes laudaverunt et sub tali pena firmaverunt quod, si rector ospitalis Altepascii ut supra dictum est non observaverit, postea sit extra opus et dominium pontis et domus eiusdem pontis et totius operis. Et si exinde fecerit aliquam querimoniam vel controversiam, sit copositurus (sic) penam argenti optimi libras centum ad opus romani pontificis et Lucani episcopi et consulum eiusdem civitatis. Et si aliquis de predictis duobus rectoribus adiuvare et conducere et consiliare et prestitum reddere negleserit, similiter deinde in antea sit extra totum opus et dominium pontis, et domus et omnium rerum ad eum pertinentium, et si exinde fecerit aliquam querimoniam vel controversiam sit compositurus ille qualiter fecerit penam argenti optimi libras quinquaginta ad easdem predictas potentes personas. Hoc factum est presentia Forestani quondam Gerardi et Guiterni quondam Rainaldi et Ugolini quondam Grassi et Mariscoti quondam Iordani et Vetci quondam Cririci et Iothulni quondam Rustici et Tolomei quondam Viviani et Uguicioni cambiatori et Guottifredi quondam Bruni et Peruti quondam Guidi et Ugolini vicecomitis quondam Rugeri et aliquorum multorum qui ibi aderant. Anno dominice incarnationis millesimo centesimo quinquagesimo sexto, tertio idus novembris, indictione quinta. (S) Glandulfus notarius domni regis interfui hoc breve scripsi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536809

Nota tergale più tarda: "Pro ponti de Fucecchio de Arno".