Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1158 marzo 13
source date: [1158 March 13] [Stile dell'incarnazione] [Lucca]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine domini nostri Iehsu Christi Dei eterni, anno ab incarnatione eius millesimo centesimo quinquagesimo octavo, tertio idus martii, indictione sexta. Manifestus sum ego, Stultus filius quondam Sesmundi, quia per hanc cartulam vendo et trado tibi Guido, rectori ospitalis de Altopascio, ad opus eiusdem ospitalis idest omnes terras cultas et incultas, donicatas et massaricias, quas habeo et michi aliquo modo pertinet in terris et in aquis in loco Sancta Maria ad Monte et in eius finibus et in loco Potho et in eius finibus et in loco Ton(…)hano et in loco Paterno et in loco Monte Calvori et in loco Guinciori et in eorum finibus, cum omni iure et diricto quod habeo de fidelibus vel in aliis personis, hominum seu rebus in suprascripti locis. Prezzo: libras quattuordecim lucensium denariorum. Pena: in dupplum. Actum Luca. Signum manus suprascripti Stulti (…). SM Baldinocti filio suprascripti Stulti, Viviani quondam Uberti Rossi, Baialardi quondam Gerardi et Bocche quondam Gualanducci rogati testium. (S) Henricus notarius domni imperatoris post traditam complevi et dedi. Et insuper suprascriptus Stultus obligavit se et suos heredes omnia suprascripta observare ad penam librarum quinquaginta optimi argenti, et ad penam consulum et treguanorum lucensium qui nunc sunt, vel in antea erunt, suprascripti testes et iudices.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536810