Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1159 gennaio 1
source date: [1159 January 1] [Stile dell'incarnazione] [Pozzo (Santa Maria a Monte, Pisa)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine domini nostri Iehsu Christi dei eterni, anno ab incarnatione eius millesimo centesimo quinquagesimo nono, ipsa die kal. ianuarii, indictione septima. Manifesti sumus nos Ubertus quondam Sesmundi et Castracane eius filius et Sindica uxor suprascripti Uberti et quondam Alferii filia quia communiter et consentiente mihi qui supra Castracane suprascripto patre meo (…) ubi interesse videtur notitia Guidalotti (…) Sindice fratris et suprascripti Castracani (…) per hanc cartulam damus et tradimus iure pingnoris et hypothece tibi Guidoni dei gratia ecclesie et hospitalis Sancti Iacobi de Altopascio rectori reverendo (…) duarum petiarum terrarum in integrum que sunt posita loco qui dicitur Potho, iuxta flumen quod dicitur Giusciana. Una quarum est dicta Campo del Vignale et tenet unum caput et latum in predicto flumine Giusciane et in rio, aliud caput in terra filiorum quondam Eppi, aliud latus in terra suprascripti hospitalis qui ei obvenit a quondam Passavante iure iudicati. Et est ipsa petia per mensuram ad iustam seminaturam stariora novem et si amplius est. Altera est dicta Campo del Pratale, et tenet unum caput in via publica, aliud caput in terra Gherardini quondam Lambertucci et aliquantulum in terra nostra, latus in terra suprascripti hospitalis, qui ei obvenit iure iudicati a quondam suprascripto Passavante, aliud latus in terra nostra qui supra iugales, ubi fossa est in medio. Et est ipsa petia per mensuram ad iustam seminaturam stariora duodecim et si plus est. (…) Prezzo: libris viginti (…) tali videlicet tenore quod si a proximiori festivitate omnium sanctorum preterita usque ad duos annos proxime venturos (…) solverimus soldos duocentum bonorum denariorum (…) supra primo notatum petium terre vobis pignoris et hypothece iure (…) et duocentum alios soldos bonorum denariorum (…) pro quibus alterum supra notatum petium terre vobis obligavimus, cartula ista sit inane et vacuum (sic) et in nostra revertatur potestate. (…) Si non solverimus exinde habeatis et teneatis (…) predicta petia terrarum cum usu et fructibus. (…) Pena in duplum (…) et insuper libras viginti argenti optimi nomine pene. Et in tali ordine hec scribere Guntulinum apostolice sedis notarium rogavimus. Acta sunt hec in castello de suprascripto Pottho in curia suprascriptorum iugalium. (…) Petri cappellanus ecclesie de Lignano, Farolfus Zaccarelli filius de San Miniato, Francardinus quondam Brunetti de Cerbaia, Alcherolii quondam Iohannis Sepi, Ambrosini quondam Ranuccini et Carone Strambi magistro discipulus his interfuerunt et rogati sunt testes. (S) Ego Guntulinus apostolice sedis notarium post traditam complevi et dedi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536811