Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1158 maggio 26
source date: [1158 May 26] [Stile dell'incarnazione] [Cappiano (Ponte a Cappiano, Fucecchio,
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine Dei eterni, breve ad memoriam habendam qualiter factum est presentibus personis quas inferius nominabimus. Ailina relicta quondam Ierardini Mascarelli, propterea quia cognovit plenam voluntatem suprascripti quondam viri sui Ierardini, offerrendo beati hospitali qui vocatur Teupasscio unam integram petiam de terra cum multis arboribus et omni hedificio super se habente que est posita in loco qui vocatur Ultrario, iuxta Filangnore, que fuit recta et hedificata per quondam massaium nomine Bernum. Postquam predictus Ierardinus preocupatus fuit subitanea morte, tunc suprascripta Ailina uxor in ipsa die obitus sui mariti, cum consilio et consensu Formentini mundualdi sui et aliorum multorum vicinorum parentum, pro remedio anime sue et suprascripti Ierardini, per virgam quam in suas manibus tenebat, dedit et tradidit deo et predicti hospitali et ponti de Arno, in manibus presbiteri Iohanni et Montanini in vice domini Guidonis rectoris predicti hospitali et ponti videlicet integram prenominatam petiam de terra cum integriss omnibus arboribus super se et infra se habente (…). Pena: argienti optimi sol. quatuor centum. Maledizioni. Hoc factum est in loco qui vocatur Cappiano, in presentia et testimonio Ubertinotti et Vechii filii quondam Henrichi, et Forestani filii quondam Ierardini et Ugolinelli filii quondam Grasi et Gottifredi filii quondam Brunonis et Guilgielmini filii quondam Aldel(…) et Arduini filii quondam Guilgielmi et aliorum plurimum: Borgongnonis quondam Pungilion(…), Maragonis et Bernardini filii quondam Ficarelli, omnes predicti rogati testes. Anno dominice incarnationis millesimo centesimo quinquagesimo octavo, septimo kalendas iunii, indictione sexta. (S) Hubertus donni inperatoris notharius ibi fui et hoc breve scripsi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536812