Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1164 aprile 8
source date: [1164 April 8] [Stile dell'incarnazione] [Vivinaia (Montecarlo; Lucca)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine domini nostri Iehsu Christi Dei eterni, anno ab incarnationis eius millesimo centesimo sexagesimo quarto, sexto idus aprelis, indictione duodecima. Manifesti sumus nos Guilielmus et Borgongnone germani quondam Armanni et Talia relicta quondam suprascripti Armanni et filia quondam Alberti et Avenante uxor suprascripti Borgongnoni et filia Geruini, quia ego qui supra Talia mihi consentiente suprascripti germani filii et mundualdi mei in cuius mundio ego esse visa sum, et ego qui supra Avenante mihi consentiente suprascripto viro meo ubi interfuit notitia Lutteringi iudicis domni imperatoris, (…) nos insimul per han cartulam vendimus et tradimus tibi Montanino, divino nomine Dei gratia rectori ospitalis Dei et Sancti Gilii et Sancti Iacobi de Altepascio, ad opus et utilitatem predicti ospitali idest unam petia de terra nostra que est campus in Campo de Piscia et Vinnarese, in loco et finibus ubi dicitur Selva Salese. Et tene uno capo in Togiano et alio capo in Selva Salese, latus unum in terra de filii quondam Sesmondini et alio lato in terra Mainecti quondam suprascripti Armanni. (…) Prezzo: sol. duocentum quadraginta bonorum denariorum. (…) Pena: in duplum (…) et insuper penam argenti optimi libras triginta. (…) Actum loco et finibus de Vivinaria, intus ecclesia Sancti Salvatori. (…) Singnus manus Ugicioni quondam Gerardi et Acattapani quondam Guilielmi rogatorum testium. (S) Ego Lotteringus domni imperatoris Federigi iudex interfui et hic subscripsi. (S) Glandulfus notarius domni regis post traditam complevi et dedi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536813

La sottoscrizione di Lotteringo è autografa.