Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1164 settembre 13
source date: [1164 September 13] [Stile dell'incarnazione] [Grofolesco (Montevettolini, Monsu
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In Christi nomine. Breve recordationis ad memoria habendam vel retinendam inpositum, qualiter actum est in castro de Grofolesco, presentia bonorum hominum quorum nomina inferius scripta ponuntur. Filii quondam Ruberti, Armannus magister et Guermondellus et uxor eius Bonamica et Lupinus et uxor eius Imelda et Zamparone et uxor eius Guntelda investierunt et dederunt per tenimentum Alberto, qui tunc erat rector hospitalis de ponte Ficeclensi (pro amore et remedio animarum suarum et suorum parentium) videlicet unum petium de terra quod est positum a Cerro Aquilaio, terrefinatum (sic) ab uno latere cum terra filiorum Truffe et aliud caput cum hospitalis Rosarie busco, et latus unus tenet in Giusciana, aliud latus tenet in carraria veccla. (…) Tantum est ut per omne (annum) in mercato Pogiguisi pensionem exinde solvere debeat predictus Albertus et eius successores vel missus ad predictos filios Ruberti (…) duos solidos bonorum denariorum et non amplius. (…) Pena: bonorum denariorum sol. mille. Servitium fecit Albertus rector hospitalis de ponte Ficeclensi ad supranominatos filios Ruberti sol. XX. Hoc actum est presentia Manni quondam Tederigi et Locterii quondam Franci et Carandi quondam Folli et aliorum multorum testium. Anno ab incarnatione domini nostri Iehsu Christi MCLXIIII, indictione II, idus septembris. (S) Ego Glottus notarius domni imperatoris hoc breve scripsi et ibi fui.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536814

Le parole riportate tra parentesi sono state aggiunte in interlinea. Vi è una discordanza notevole tra anno e indizione.