Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1164 marzo 12
source date: [1165 March 12] [Stile dell'incarnazione fiorentino] [Altopascio (Lucca)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Castracane quondam Ubertelli de Puteo, iam dato consenso a patre suo, concessit et prodonavit atque promisit Montaninus (sic) rectori de ospitali Teupasci omnes terras, casas et res et omines, casinas et aquas (et sepes cum omni hedificio et pertinentia sua) et silvas, paxsturis et omnibus rebus illis quas predictum hospitale habet in curia de Puteo vel in eius finibus et ei pertinet sive ex parte quondam Passavantis quondam Sesmondi sive per acquistum aut alio quocumque modo. Et promisit omnes suprascriptas res suprascripto hospitali adiuvare et defendere. Et fuit similiter pactum et conventum predicto Montanino pro suprascripto hospitali hedificare cum eo molendinum in aqua de Giusciana, ad comunes expensas, per medietatem que comuni accordamento deinceps faciende erunt. Et a prato episcopi usque ad molinum de Furnole non debet aliquo tempore ipse vel eius heredes aliquod molinum facere, nec debent aliquod hedificium facere quod suprascripto molino deberat nocere. Et quicquid habuerint pro ipso molino vel pro piscaria que ibi erit debet esse comune per medium inter eos. Et viam ad eundum et redeundum debet habere suprascriptum molinum, et predictus Castracane concedere eam et non contedere aliquo modo, nec debet Castracane contrariare terram vel scopas que ad predictam sepem conciandam necesse fuerint. Immo, debet eas concedere suprascripto hospitali. Unde suprascriptus Montaninus, pro suprascripto hospitali, dedit meritum predicto Castracani et patri eius suam portionem que est medietas de mascio de Riccio da Petriolo, eo pacto et ea conditione quod, si suprascriptus Castracane (vel eius filii) mortuus fuerit sine heredes de legittima uxore, quod ea medietas revertatur ad hospitale. Pena: mille sol. lucensis monete. Actum in suprascripto hospitale, presentia Guidolotti quondam Alfieri, Henrici quondam Ildeberti, Ugolini quondam Petri, Bonsomi quondam Betti, Ubertelli de (…), Boiani quondam Martinacci. Ego Rolandus causidicus rogatus testis interfui, M C sexagesimo quarto, IIII idus martii, ind. XIII.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536815

Le frasi qui riportate tra parentesi sono state aggiunte in interlinea.