Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1164 marzo 12
source date: [1165 March 12] [Stile dell'incarnazione] [Altopascio (Lucca)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In Christi nomine breve recordationis et concessionis et perdonationis qualiter factum est in castello que vocatur Gangalandi, in presentia Grulli quondam Hocdolini et Paltonieri et Buiamonti et Bonifatii germanis quondam Uguicioni Bonifatii et aliorum. Ibique vero Ubertellus filius quondam Sesmundi et uxor eius Sindica, filia quondam Alfieri et nurus eius Iulictina filia Masari, uxor Castracani, anbo iste supradicte mulieres per illorum bonee et ispontanee voluntates datam licentiam viri eius interrogate a Picculo iudice. Iam supradicto Ubertello de Puteo consentiente a filio suo Castracane fecit testificare in presentias de supradicte mulieres et de supradictis testibus eo pacto et eo conventum de sepes illas que est in fluvio Giusciane, cum omni hedificio et pertinentia sua, omines, terras, casas et res, cascinas, aquas, silvas, paxsturis et omnibus rebus illis quas predictum hospitale habet in curia de Puteo vel in eius finibus et ei pertinent sive ex parte quondam Passavanti quondam Sesmondi sive per aquistum aut alio quocumque modo. Et promisit adiuvare et defendere et conventu facere molendinum super illam sepes in fluvio Iusciane et facere ad comunes expensas per medietatem que comuni acordamento. Et dominus Montaninus rector osspitali Teupasti refutavit nobis masciam de Riccio da Petraiola. Et si non abuerint filios legitimos revertatur ad hospitium Altipasti et ne vindere ne pignorare nec alienare postea dixerunt pater suus et mater sua et uxor illius in presentia de supradictis testibus (…). Istum conventum fuitestificato (sic) quinto nonus martii in presentia in presentia supradictis testibus.

Iam dato consnesenso (sic) a patre suo a patre suo Ubertello de Puteo, venit Castracane filius Ubertelli cu (sic) notarius in domo et hospitali Teupasci, in presentia Guidalocti quondam Alfieri et Henrici quondam Aldiberti et Ugolini quondam Petri et Bonsomi quondam Beiti et Ubertelli de Canoa, Bonianni quondam Martinacci et alii plures in eorum presentiis. Castracane, pro se et heredibus suis concessit et perdonavit atque promisit Motaninus (sic) rectori de hospitalis Teupasci omines, terras, casas, cascinas et res et aquas et sepes cum omni hedificio suo et pertinentia sua et silvis paxsturis et omni rebus illis quas predictum hospitale habet in curia de Puteo vel in eius finibus et ei pertinent sive ex parte quondam Passavanti quondam Sesmondi sive per acquistum aut aliquocumque modo. Et promisit omnes suprascriptas res suprascripto hospitali adiuvare et defendere et fecit similiter pactum et conventum predicto Muntanino pro suprascripto hospitali hedificare cum eo molendinum in aqua de Giusciana ad comunes suprascriptas expensas per medietatem que comuni accordamento deiceps (sic) faciende erunt. Et a prato episcopi usque ad molinum de Furnole non debet aliquo tempore ipse vel eius heredes aliquod molinum facere, nec debent aliquod hedificium facere quod suprascripto molino pro supra debet nocere. Quodquod habuerint pro ipso molino vel pro pisscaria debet esse per medium inter eos, et viam ad eundum et redeundum debet habere suprascriptum molinum et predictus Castracane concedere eam et non contendere aliquo modo, nec debet Castracane vel eius heredes contrariare terram vel scopas que ad predictas sepes conciandam necesse fuerint (…). Unde suprascriptus Montaninus, pro suprascripto hospitali dedit meritum predicto Castracani et patri eius suam portionem que est medietas de mascio de Riccio da Petriolo, eo pacto et ea conditione quod, si suprascriptus Castracane vel eius filii mortuis fuerint, quod ea medietas revertatur ad hospitale (…). Pena: mille sol. lucensis monete (…). Actum in suprascripto hospitale Teupasti, in presentia de supradictis testibus, una parte in hospitale, altera in castello quod vocatur Gangalandi, in presentia laicorum et clericorum qui ibi erant. Signum manus Castracani cum dominus Montaninus, qui hanc brevem bene comlaudatum per Rolandus iudex fieri rogaverunt. Anno domini millesimo centesimo sexuagesimo IIII, quarto idus martii, inditione tertiadecima. (S) Ego Picculus iudex prefate mulieres interrogavii idemque notarius subscripsi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536816