Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1163 novembre 26
source date: [1163 November 26] [Stile dell'incarnazione] [Gangalandi (Lastra a Signa, Firenz
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine domini dei eterni, anno hab (sic) incarnatione eius millesimo centesimo LXIII, sesta kal. decembris, inditione duodecima. Manifesti sumus nos Bonifatius et Buiamonte germani filii quondam Uguicioni Bonifatii et uxoris eius Cangniola filia Guiduci et Giemma filia Aldobrandi, anbo iste interrogate sunt a Picculo iudice, (…) quia per hanc cartulam venditionis vindimus et tradimus iosspitale Altipasti venerabili loco in manum Montanini rectori osspitalis idem una petia de terra que est posita in loco qui vocatur Prata in curte de Puteo. Tamen decernimus terram petia ipsa cuide una parte est fini terre del Vecchio et Alchiruoli. De secunda parte est fini terre Bonardi. De tertia parte est fini terre Adimari et Guidalocti. De quarta parte est fini terra via pubblica currit. Ideo predicta petia terra novem staiora ad iusta pertica misurata, unum panorum et medium mino (…) vendimus et tradimus (…). Pro ipsa venditione nostram (sic) recepimus nos (…) inter argentum et alias mobilias prova valiente libre novem et sol. XII de bonis denaris de Lucca et di Pisa. (…). Pena: dupplum. (…) Actum Gangalandi comitatu florentino. Signum manum supradictorum iugalium (…). Signa manuum Salamoni filius Guidi Mariole et Guidocti filius Tancridi et Orlandini Moricti et Zoppi Moricti et Martinelli de Puteo, qui ibidem fuerunt rogati testes. (S) Ego Picculus notarius post tradita dicta complevi. Falco rogavi sta (sic) cartula et recepi in sua manum a vice osspitium Altipasti.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536817