Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1162 giugno 13
source date: [1162 June 13] [Stile dell'incarnazione] [Gangalandi (Lastra a Signa, Firenze)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine domini dei eterni, anno ab incarnatione eius millesimo centesimo LXII, iduus iunii, indictione X. Manifesti sumus nos Bonifatius et Buiamonte germani fili quondam Uguicioni et uxoris illorum Cangniola filia Guiducci uxor Bonifatii et Giemma filia Aldobrandi uxor Buiamonti (…) interrogate a Picculo iudice, quia per hanc cartulam venditionis vindimus et tradimus in osspitale Altipasti idem unam petia terra que est posita a Puteum Adimaringum, ubi Vignale vocatur (…) cui de una parte est fini terra caput in Giusciana, de secunda parte est finis terra via publica currit. De tertia parte est finis terra de ipso ospitele latus et de filii Uguicioni bene terminata. De quarta parte est finis terra Adimari filii quondam Alberti. (…) Prezzo: libre viginti et quatuor de bonis de Lucca et di Pisa. (…) Pena: duppla. (…) Actum Gangalandi comitatu florentino. Signum manum supradictorum iugalium qui hanc cartulam venditionis sicut supra legitur fieri rogaverunt. Signum manum presbiteri Iohanni, qui hanc cartula venditionis fieri rogavit. Signa manuum Grulli filii quondam Hocdolini et Ugui filii quondam Odarrichi et Zoppi Moricti qui ibidem fuerunt rogatis testes. (S) Ego Picculus notarius scriptor post tradita complevi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536819