Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1169 aprile 12
source date: [1168 April 12] [Stile dell'incarnazione pisano] [Muntiniano (Santa Maria a Mont
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Tocca quondam Bernardini et Monaca iugalis interrogata a duobus filiis suis, nomina quorum sunt Bernardini et A*** (…) comuniter cartula vendictionis (…) domino Montanino rector hospitalis Teupascii de una petia terre posita in loco qui vocatur Putho et dicitur Cafagio que tenet unum caput in via, aliut in via que dicitur Chiasso da Iusciana, latus unum tenet in terra filiorum Petri quondam Vechiarini, aliut latus in terra Rustici quondam Bonci. Et est ad iusta mensuram stariora sex, pretium VIII l. Testes Martinus quondam Uchicionis et Hormannectus filio Iordani et Ciaccuius quondam filio Guilgielmi. (…) Ab hora suprascriptis Tocca et iugalis vel eius heredes reddiderint et perexsolverint suprascriptos denarios totum insmul, vel quactuor l. in uno termine et IIII in alterio termine. (…) Quod si ita non perexsolverint, suprascriptus dominus Montaninus et suis successoribus habeant et teneant et faciant exinde quicquid eis placuerint. Anni domini millesimo centesimo sexagiesimo nono, pridie idus aprelis, indictione prima. Actum Montingnano. (…)

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536820