Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1168 marzo 27
source date: [1168 March 27] [Stile della natività] [Gangalandi (Lastra a Signa, Firenze)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(L) In nomine domini nostri Iehsu Christi Dei eterni, anno nativitatis eius millesimo centesimo sexagesimo octavo, sexto kalendas aprelis, indictione prima. Manifesti sumus nos Castracane quondam Uberti et Sindica mater eius et relicta quondam suprascripti Uberti et Iolicta conius eiusdem Castracanis, (…) ubi interfuit notitia Picculi iudicis et notarii de Signa et domni imperatoris (…) insimul per hanc cartulam donamus et offerimus tibi deo et hospitali sanctorum Iacobi et Gilii de Topascio unam nostram videlicet petiam de terra que est ortalis et esse videtur in loco Puteo. Que tenet unum caput in terra Gratiani quondam Neri et Vechi quondam Guantari, et alterum in via publica, latera ambo detinet in terris suprascripti hospitalis. Pena: in duplum (…) et insuper penam lib. quinquaginta lucensium denariorum et consulum et treuguanorum lucensium presentium et futurorum vel alterius lucane potestatis. (…) Actum in loco Gangalandi in domo Castracani. Signum manus suprascriptorum iugalium et Sindiche (…). Hec autem cartula tali tenore est facta si suprascriptus Castracane sine herede filio vel filia de uxore mortuus fuerit, ut suprascripta ecclesia et hospitalis detineat et possideat et usufructuetur suprascriptam terram, donec suprascripte ecclesie et hospitali lib. viginti sex denariorum lucensium date fuerint. (…) Signum manus Paltonieri quondam Hughiccionis, Ranuccini quondam Ugolini, Tiethi filii eius, Arlocti filii Merlini rogati testes. (L) Bonusfilius notarius donni imperatoris post traditam complevi et dedi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536821

Note tergali coeve: "Cartula donationis et offertionis hospitalis de Topascio facta a Castracane de Ortale de Puteo." Note tergali più tarde: "All Pozo in Ortale all Pozo. n. 53".