Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1170 maggio 8
source date: [1170 May 8] [Stile dell'incarnazione] [Montecuccari (Terricciola; Pisa)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine domini Dei eterni, anno incarnationis eius millesimo centesimo septuagesimo, VIII idus madii, indictione III. Manifesti sumus nos Berardinus quondam Malepethe et Berta iugalis eius et filia Petri quia comuniter (…) ubi interesse (vi)detur notitia duorum meorum propinquorum, videlicet Lotteringi et Guidonis germanorum quondam Albertini, (…) per hanc cartulam damus et tradimus tibi Deo et ospitali Teupasci tres nostras petias de terra partim pro pretio, partim pro remedio animarum nostrarum. Que sunt in districhto de Paule, quarum una tenet unum caput in Podio Corioli et aliud caput in rivo, unum latum in terra Tafurelli et aliud latus in terra Paganinga. Et alie que sunt in alio podio (…), quarum una tenet unum caput in via et aliud caput in fossa, et latus in terra Bernarducii et alia petia a duabus partibus est terra predicti Bernarducii in eodem podio. (…) Pro qua nostra datione pretium recepimus a predicto ospitale sol. decem (…). Pena: in duplum (…) et insuper penam XX sol. Actum Montis Cuccari. Signa manuum suprascriptorum iugalium (…). Calvettus quondam Iohannis, Rienis quondam Petri, Ranucius filius Arturetti testes. Et prefati iugales precipierunt presbitero Rambotto, qui mitteret in posessionem illius ospitalis rectorem. (S) Ego Bonacursus notarius apostolice sedis post traditam complevi et dedi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536822