Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1175 settembre 24
source date: [1175 September 24] [Stile della natività] [Vivinaia (Montecarlo; Lucca)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine domini nostri Iehsu Christi dei eterni, anno ab eius nativitate millesimo centesimo septuagesimo quinto, octavo kalende octubris, indictione nona. Manifesti sumus nos Mothiconis quondam Bernardi et Gualgerius et Iacobus germani filii suprascripti Mothiconis et Floredepero uxor suprascripti Gualgerii, (…) ubi interfuit notitia Belloni et Alfani germanorum meorum (…) insimul per hanc cartulam vendimus et tradimus tibi Montanino, rectori hospitalis de Altopasso (…), videlicet petiam unam de terra nostra que est in loco ubi dicitur Ad Arbium, que est cultra una, que tenet unum caput in terra Tiniosi quondam Cechi, alterum in terra heredis quondam Grungi, latus unum tenet in bosco de Silva Salese, alterum *** (…). Prezzo: lib. decem bonorum denariorum. (…) Pena: in duplum (…) et insuper penam argenti optimi lib. VI. (…) Actum in castro de Vivinaria prope ecclesiam Sancti Michaelis. (…) Guilicio quondam Lamberti et Baialardus quondam Aldobrandini et Rodolfinus quondam Bernardi rogati testes interfuerunt. (S) Aldricus notarius donni imperatoris post traditam complevi et dedi. (…)

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536824