Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1175 gennaio 31
source date: [1175 January 31] [Stile della natività] [Pescia (Pistoia)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine domini nostri Iehsu Christi Dei eterni, anno ab eius nativitate millesimo centesimo septuagesimo quinto, pridie kalendarum februarii, indictione octava. Manifesti sumus nos Baldinus et Rainerius germani quondam Confratris et uxor suprascripti Baldini et Sirica uxor suprascripti Rainerii (…) ubi interfuit notitia Zocoli iudicis (…) per hanc cartulam vendimus et tradimus tibi Montanino, rectori hospitalis de Altopasso, videlicet omnes terra cultas et incultas, donicatas et massaritias atque agrestes quas habemus et aliquo modo nobis pertinent in loco et finibus Putei et Lingiani et Sancte Marie ad Montem, quas tenent Ugolinus et filii eius massarii et Georgiolus et item massarii et Lingianus massarius et filii Petri Andree similiter massarii et quas tenet *** de Sancta Maria ad Montem et quas tenet Aldebrandinus passarecius et quas tenet Bellonatus seu tu qui supra Montaninus pro ipso hospitali tenes vel aliquis pro ipso hospitali tenet vel quas aliqua alia persona in predictis locis et finibus de nostris terris et possesionibus aliquo modo habet seu tenet, et omne ius et actionem nobis exinde aliquo modo pertinentia. (…) Prezzo: libram decem et septem bonorum denariorum lucensium. (…) Pena: in duplum (…) et insuper argenti optimi libras quatuor. (…) Actum Piscie maiori ad predicti iugales hanc cartulam fieri rogaverunt. (…) Rainulfus filius Rainerii et Girardinus quondam Arigetti et Rainaldinus filius Guidi et Benettus quondam *** et Guilielmus medicus rogati testes interfuerunt. (S) Aldricus notarius domni imperatoris post traditam complevi et dedi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536826