Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1175 aprile 19
source date: [1175 April 19] [Stile della natività] [Campo (San Piero in Campo; Montecarlo; L
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In dei omnipotentis nomine. Breve ad futura demonstratione qualiter in loco ubi dicitur ad molendini de Altopasso, prope plebe sancti Petri in Campo, presentia bonorum hominum quorum nomina inferius scripta sunt, Rusticus rector hospitalis et ecclesie sancti Herculani et sancti Allucii, quod est situm et edificatum prope Pisciam Maiorem in loco ubi dicitur Campollianum, cum assensu et auctoritate atque conscilio Guidonis presbiteri et plebani plebis Sancte Marie, que est constructa et edificata in loco Piscia Maiore, cum acordamento etiam et voluntate atque conscilio fratrum ipsius hospitalis, videlicet Bene et Blanci et Caciati ibidem presentium, fecit finem et refutationem atque transactionem pro ipso hospitali in manum Montanini rectoris hospitalis de Altopasso, recipientis pro ipso hospitali de Altopasso. Nominatim de ponte de Ficiclo qui est edificatus super flumen Arnum et de ecclesia Sancte Marie in ipso ponte edificata et de domo ipsius pontis que est prope eundem pontem et de omnibus casis et casinis atque casalinis, terris cultis et incultis seu agrestibus et aquis et de omnibus bonis mobilibus et immobilibus seu semoventibus, ingenio aliquo vel modo ad ipsum pontem vel ecclesiam seu domum pertinentibus seu aspicientibus aliquo modo, et de omni iure et (…) seu actione vel diricto ipsi hospitali de Campolliano de ipso ponte vel ecclesia seu domo et de predictis terris, bonis, rebus aliquo modo competente. Et nominatim de aministratione seu collocatione ipsius pontis vel ecclesie et domus atque predictorum bonorum, et de rectore etiam ibi mittendo seu collocando, et de omni iure et actione predicto hospitali de Campolliano pertinenti occasione suprascripti pontis vel ecclesie seu domus, seu eorum bonorum, modo vel ingenio aliquo vel requirere seu causare poterat aliquo modo. Et dedit et tradidit, cessit atque mandavit eidem Montanino rectori ipsius hospitalis de Altopasso, pro ipso hospitali, omne ius et actionem suprascripto hospitali de Campolliano pertinentem de predicto ponte et de predicta ecclesia et domo et suprascriptis bonis, terris et rebus seu eorum occasione aliquo modo. Insuper convenit et promisit et se suosque successores et predictu suum hospitale obligavit non mittere de predictis seu aliquo predictorum litem vel molestiam adversus suprascriptum Montaninum vel suos successores seu adversus predictum hospitale de Altopasso aut cui dederint vel habere decreverint seu collocaverint litem vel molestiam per se vel per alium aliquo ingenio. Et quod taciti et contenti exinde erunt et permanebunt in perpetuum, et quod non apparebit exinde ullum eorum datum per quod eidem hospitali de Altopasso aut cui dederit seu locaverit ulla dampnietas vel molestia appareat vel deveniat aliquo modo. Et hec omnia sub pena domni apostolici et lucensis potestatis consulum quoque et treguanorum presentium et futurorum lucensium. Et si ita observatum non fuerit, quod component et dabunt penam ad partem suprascripti hospitali de Altopasso lib. C argenti optimi, et pena soluta quod omnia suprascripta similiter in sua firmitate permaneant omni tempore sub eisdem penis omnibus. Pro quibus iam dictus Rusticus confessus fuit se recepisse pro suprascripto hospitali de Campolliano, ad partem et utilitatem ipsius hospitalis a suprascripto Montanino, rectore suprascripti hospitalis de Altopasso, pro ipso hospitali libras quinquaginta sex bonorum denariorum lucensium. Et hec omnia facta sunt per laudamentum presbiteri Guidonis cappellani ecclesie Sancti Martini de Uzano et Girardini quondam Arigetti, et Rainaldini advocati suprascripte plebis de Piscia filii Guidonis, in quos ab utraque parte hec omnia suprascripta ad difiniendum per laudamentum commissa fuere. Hec acta sunt presentia presbiteri Henrigi et Bondie et Preitis germanorum quondam Beneveni et Rossi quondam *** et Rolandi causidici de Sancto Andrea et predictorum presbiteri Guidonis et Girardini atque Rainaldini et presbiteri Iohannis de Altopasso, qui rogati testes interfuerunt. Anno dominice nativitatis millesimo centesimo septuagesimo quinto, tertiodecimo kal. madii, indictione octava. (S) Aldricus notarius domni imperatoris, qui omnibus his interfui, per concordiam utriusque partis memorie causa hoc breve descripsi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536827