Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1177 dicembre 4
source date: [1177 December 4] [Stile della natività] [Pozzo (Santa Maria a Monte, Pisa)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(L) In nomine domini nostri Iehsu Christi eterni Dei amen. Anno nativitate eius millesimo centesimo septuagesimo septimo, pridie nonus decembris, indictione undecima. Ex huius cartule pateat recitatione quod nos, Iohannes quondam Ubertelli et Veronica coniux eius et filia quondam Bruscetti atque Tiniosus filius dictorum iugalium et Florese coniux eius et filia quondam Alcheroli atque Renovardus quondam Malagalie et Vivianus atque Rolandinus et Bernardinus germani et quondam Canis, quia consentiente mihi dicte Veronice predicto viro meo, ubi interfuit notitia iamdicti Tiniosi et Corsi qui sunt filii mei atque mihi iamdicte Florese consentiente prefato Tinioso viro meo, ubi interesse videtur notitia Pothatelli quondam Burrarre et Athalardi quondam Ugolini qui sunt propinquiores nostri (…). Omnes octo predicti simul vendimus et tradimus tibi Iannellino confratri Altepascensi, acipienti pro Dominico Dei gratia rectore Altepascensi, unam nostram terre petiam que est posita in curia Putei et in loco ubi dicitur Planum. Que tenet unum caput in via publica, aliud in vinea filiorum quondam Vecchi Morandi, unum latorum tenet in terra que est olivetum Castracanis quondam Ubertelli, aliud in terra dicti hospitalis Altepascensi. Prezzo: viginti et quinque sol. bonorum denariorum lucensis et pisensis (…). Pena: in duplum. (…) Actum apud Puteum et ante domum dictorum iugalium. Preterea predicti Vivianus et Rolandinus germani et quondam Canis in pignore dederunt et tradiderunt iamdicto Iannellino (…) suam portionem que est medietas de una terre petia posita in loco ubi dicitur Pratum Rolandi. Que tenet unum caput in terra Alcheroli quondam Brascetti, aliud in terra Talomei quondam Damiani, unum latorum tenet in terra filiorum quondam Gocci, aliud in terra filiorum quondam Burrarre. (…) Mainettus quondam Bei, Alcherolus quondam Brasetti, Bonaldellus quondam Moretti, Sinistascius quondam Petri, suprascripti rogati testes interfuerunt. (L) Ego Leonardus domni imperatoris notarius post tradita scripsi, complevi et dedi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536828