Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1178 settembre 30
source date: [1178 September 30] [Stile della natività] [Pozzo (Santa Maria a Monte, Pisa)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(L) In Christi nomine amen. Breve ob presentis et futuri temporis memoriam qualiter factum est apud castrum Putei et ante domum hospitalis Altepascensis, et presentia bonorum hominum quorum nomina subter scripta repiuntur (sic). Bernardus filius Ugolini per virgam (…) fecit finem, diffinitionem, transactionem sive refutationem Dominico Dei gratia rectori hospitalis de Altepascio de omnibus illis terris cultis et incultis seu vineis atque arboribus seu casis et cassinis seu casalinis atque nemoribus quas dictus Bernardus per colonariam conditionem detinebat a dicto Dominico rectore seu a dicto hospitali de Altepascio, in aliquibus locis vel vocabulis. (…) Pena: quinque librarum puri argenti. (…) Unde predictus Dominicus rector dicti hospitalis nomine meriti dedit eidem Bernardo anulum aureum et insuper liberavit eum a colonaria conditione. (…) Quod actum est anno nativitate Christi millesimo centesimo septuagesimo octavo, pridie kal. octubris, indictione duodecima, et presentia Buthatelli quondam Burrarre et Lanfranchi quondam Ugolini et Renovardi quondam Malagalie et Mainetti quondam Bei et aliorum plurium rogatorum testium. (L) Ego Leonardus domni imperatoris notarius predicti omnibus interfui. Ideo hoc causa memorie scripsi et dedi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536829