Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1181 settembre 12
source date: [1181 September 12] [Stile della natività] [Pozzo (Santa Maria a Monte, Pisa)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(L) In nomine domini nostri Iehsu Christi eterni Dei amen, anno nativitate eius millesimo centesimo optuaesimo primo, pridie idus setembris, indictione quintadecima. Ex huius instrumenti pateat recitatione quod nos, Castracanis quondam Uberti et Castraleo filius eius, (…) ambo simul irrevocabiliter pro animarum nostrarum remedio donamus et tradimus vobis Aldibrandino camerario et Aldinello hospiti peregrinorum fratribus hospitalis Altepascensis, recipientibus pro Dominico rectore (…) medietatem integram pro indiviso unius nostre terre petie, que est posita in loco et finibus Putei et olim recta fuit per Albonettum magistrum. Que vero tenet unum caput in via publica, aliud in flumine Iussiana, unum laterum tenet in terra que detinent filii quondam Folcardini, aliud in terra que detinet Rolandinus quondam ***. Pena: in duplum. (…) Actum apud Puteum et in domo Bernardi quondam Guiducii. (…) Fracassus quondam Bernardi, Iacop quondam Guidalotti, Methovillanus quondam Rubertini, Ugolinus quondam Petri, Molestus quondam Iohannis suprascripti rogati testes interfuerunt. (L) Ego Leonardus domni imperatoris notarius post traditam scripsi, complevi et dedi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536830