Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1180 maggio 27
source date: [1180 May 27] [Stile dell'incarnazione] [Fucecchio (Firenze)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine dei amen. Breve descriptis causam memorie quod aliquanti homines de Ficeclo in Dei nomine iuraverunt a sancta Dei evangelia, bona fide sine fraude daret (…)torium (opere) pontis de Ficeclo sive nostra pecunia expendenda a furnacem Iohannis que est in campo abatie usque a salina et non haberimus in consilio vel factu quo pons destruatur vel contrarietur. Et si quo tempore pons vi atque aliquo modo destructus fuerit, non interdicemus eum non redificari, immo adiuvabimus ut reedificetur. Et nos in aliquo tempore non erimus in consilio vel factu quod passipedium ad pontem Arni vel super ponte Arni inponatur vel auferatur, vel ibi imponeretur. Et si impositum ibi fuerit, faciemus remanere, bona fide, mercede petendo. Et non dabimus consilium vel adiutorium ullo modo in danietate ipsius pontis vel eius operibus. Scilicet Torpinus quondam Rolandi, Guido et Rolandinus germani et quondam Ugonis vicecomitis, Ramone quondam Enrigi Gualandi, Forestani et Martini germani et quondam Gerardini, Duca et Parent germani et quondam Cechinerli, Getholinus quondam Rustichelli, Uguicione et Guidocto et Ugolinus germani et quondam Perucci, Greppaldus quondam Assaliti, Enrigus quondam Tollecte, Guidoloctus et Guido germani et quondam Ruberti, Ubertus et Sesmondellus et Alioctus germani et quondam Pylosichi, Amadeus et Deodatus germani et quondam filii Tolomi, Ugicione cambiatori, Leonardus filio Vetuli, Tiniosus Accarini, Ugolini quondam Baroncelli, Paganellus Trepponis, Matheus quondam Drachi, Stavalle filio Danitti, Rolandinus quondam Fresingi, Ildebrandino quondam Oddi, Armati quondam Tedaldini, Gottifredus quondam Brunetti, Abenante quondam Guittonis, Ruberto quondam Ugolinelli, Deotisalvi quondam Guittonis, Petrus Cairi, Guisalbertus notarius, *** quondam Ormanni, Ardinigellus quondam Imbrigati, Usasini quondam Ansidri, Ugobaldus filio Getholini, Trinciaullia quondam Bastardi, Martinellus de Orbignano, Capricio quondam Russi, Deotifeci quondam filio Parisi, Iohanni quondam Albonelli, Corso quondam ***, Enrigus Denie, Pinchino Deotisalvi quondam Guerri, Ugolinello Georgi, Bartholomeus quondam Greche, Parisi quondam Tedaldini, Talliafecia et Torelli germani et quondam Tiniosi, Guittoni quondam Albonelli, Bonaiuto, Aiuto, Ferro, Baroti, Canamele, Baldono Sesmondi, Baldoino. Persone onis (sic) suprascripti iuraverunt sicut supra dictum est. Dominice incarnationis anno millesimo centesimo octuagesimo primo, sexto kalendas iunii, indictione tertiadecima. Ego Guisalbertus notarius ibi fui et vidi et hoc totum scripsi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536831